Szukaj

Psy i koty też cierpią na alergię

Podziel się
Komentarze0

Wraz z nadejściem wiosny i pierwszych pyłków, ludzie nie są jedynymi, którzy mogą ucierpieć z powodu alergii. Albowiem, koty i psy również są ofiarami tych dolegliwości, jak stwierdza nowa międzynarodowa ankieta, nosząca nazwę Pet Allergy Worldwide Survey, przeprowadzona on line w dniach od 15 lutego do 22 lutego 2012 roku.Ankietę przeprowadzono pośród właścieli psów i kotów ze Zjednoczonego Królestwa, ze Stanów Zjednoczonych, z Hiszpanii, z Włoch, z Niemczech oraz z Francji. Sondaż ten został przeprowadzony na zlecenie grupy farmaceutycznej Novartis.

Swędzenie, kichanie... wszystkie osoby uczulone dobrze znają te objawy, i kiedy my się cieszymy piękną pogodą i słońcem, to alergicy przechodzą prawdziwą kalwarię. Alergicy na dwóch nogach, ale ci na czterech – również.

Jak stwierdza wspomniana ankieta Pet Allergy Worldwide Survey, 44% z 1 250 właścicieli psów i kotów nie ma zielonego pojęcia o tym, że ich zwierzę również może cierpieć z tego powodu. A jednak, z drugiej strony, blisko połowa uczestników ankiety (618) zadeklarowała, że ich zwierzaki ciepiały na alergię, która została zdiagnozowana przez specjalistę.


Zwierzęta domowe mogą być dotknięte tymi samym alergiami sezonowymi co ludzie, na przykład na pyłek, podkreśla jeszcze Stephen Shaw, specjalista od dermatologii weterynaryjnej.

Jak stwierdza ankieta Pet Allergy Worldwide Survey, alergiczne zapalenie skóry jest jedną z dziesięciu głównych dolegliwości z powodu której właściciele zwierząt domowych konsultują się z weterynarzem.

Alergiczne zapalenie skóry objawia się nadwrażliwością na alergeny środowiskowe, takie jak roztocza w domu oraz kurz, na pyłek oraz na zarodniki pleśni. W wyniku takiej alergii pojawiają się swędznie skóry, katar... zupełnie tak samo jak u człowieka.

Atopowe zapalenie skóry, które może spowodować nawracające swędzenie – w wyniku czego zwierzak się stale drapie, gryzie, liże – jest jedną z najpowszechniejszych alergii skórnych u psów. Od 10% do 15% psów cierpi z powodu atopowego zapalenia skóry, mówi doktor Stephen Shaw.

Ważne jest więc, podkreśla jeszcze doktor Stephen Shaw, aby właściciele zwierząt domowych potrafili rozpoznać najpowszechniejsze oznaki alergii u swoich towarzyszy.

A to oznacza bardzo częste drapanie się i lizanie tej samej strefy, utratę sierści oraz wypryski skórne, cytuje Agence France Presse.

Jeżeli pojawią się choćby najmniejsze objawy, doktor Stephen Shaw zaleca szybką konsultację z lekarzem. Przecież żaden właściciel psa i kota chyba nie chce, żeby jego zwierzak cierpiał?

Komentarze do: Psy i koty też cierpią na alergię

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz