Szukaj

Przełomowa operacja z zakresu chirurgii ręki w Szpitalu Centrum

Podziel się
Komentarze0

Chirurg ręki  Paweł Nowicki – jako jeden z pierwszych lekarzy w Polsce – przeprowadził w piątek (27.07.12r.) w Szpitalu Centrum, należącym do ENEL-MED, rekonstrukcję niezrośniętej kości łódeczkowatej nadgarstka z przeszczepem mikrochirurgicznym kości z kolana. Metoda ta stosowana jest z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.


Złamanie kości łódeczkowatej to dość częsty uraz, do którego dochodzi w wyniku upadku na nadgarstek. Złamanie tej najważniejszej kości nadgarstka pozostaje bardzo często nierozpoznanym, w wyniku czego kość nie zrasta się (powstaje wtedy tzw. staw rzekomy). Stan taki doprowadza w ciągu kilku lat do destrukcji całego nadgarstka z powstaniem bolesnych zmian zwyrodnieniowych u młodych, aktywnych ludzi. Choroba nadgarstka ogranicza  codzienne życie – utrudnia  najprostsze  czynności, jak podpieranie się ręką czy odkręcenie słoika. Często uniemożliwia aktywne uprawianie sportu np.  jazdę na rowerze.

Operowany pacjent  zgłosił się do Szpitala Centrum z niezrośniętym złamaniem w połowie długości kości łódeczkowatej  z zaburzeniami krążenia w jednym dużym odłamie. W tej sytuacji nie można było zastosować lokalnych unaczynionych przeszczepów kostnych – stosowanych rutynowo do tej pory.

Operacja polegała na przeniesieniu odpowiedniego fragmentu kości kolana z żyłą i tętnicą, i wszczepieniu jej do uszkodzonej kości nadgarstka. Zabieg wymaga dużego doświadczenia  w odpowiednim wytypowaniu fragmentu kości do pobrania, dopasowania i zespolenia kości w nadgarstku oraz mikrochirurgicznego połączenia naczyń. W operacji, oprócz chirurga ręki dr. Pawła Nowickiego, uczestniczył jako obserwator dr Daniele Paravani z Rzymu – specjalizujący się w tego typu przeszczepach.

- Metoda zastosowana przy rekonstrukcji kości łódeczkowatej, polegająca na przeszczepie kości z kolana, jest powszechnie stosowana w wybranych ośrodkach zachodnioeuropejskich. W ciągu kilku lat wykonano po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt takich operacji – przy odpowiednich wskazaniach. Mam nadzieję, że będzie ona również z powodzeniem stosowana w Polsce
– mówi dr Paweł Nowicki. – Jest szczególnie zalecana w najbardziej skomplikowanych uszkodzeniach najważniejszej kości nadgarstka, połączonych z zaburzeniami ukrwienia  dużego fragmentu  kości. Na świecie zostały przeprowadzone pierwsze próby wykorzystywania jej do operacji innych kości nadgarstka i przedramienia – dodaje dr Nowicki.


Technika ta zwiększa szansę na zrost przez odbudowanie krążenia uszkodzonej kości. Jest to możliwe dzięki dostarczeniu materiału kostnego z silnym własnym krążeniem krwi. Odbudowanie krążenia w kości zawsze stanowiło słaby punkt innych operacji. Pacjent powinien odzyskać niemal 100% sprawność. Początkowo będzie musiał ograniczyć przeciążenie ręki, ale uniknie ciężkiego kalectwa wyłączającego go z wielu codziennych czynności lub sportu. Za kilka lat rozwój zwyrodnienia nadgarstka z narastającymi silnymi bólami uniemożliwiłby mu normalne funkcjonowanie.


****
Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. (www.enel.pl) istnieje od 1993 roku. Obecnie na sieć medyczną ENEL-MED składa się kilkaset placówek medycznych w całej Polsce.  Wśród nich są własne oddziały Centrum zlokalizowane w Warszawie (Atrium, Arkadia, Blue City, Domaniewska, Puławska, Zacisze), Gdańsku (Grunwaldzka), Łodzi (Manufaktura), Krakowie (Galeria Krakowska), Poznaniu (Kupiec Poznański) i Wrocławiu (Arkady Wrocławskie) oraz wielospecjalistyczny szpital (na warszawskim Zaciszu) funkcjonujący od 1998 roku i otwarty w 2012 roku Szpital Centrum w Warszawie. ENEL-MED posiada także własne oddziały i pracownie diagnostyczne (Bielany, Centrum i Zacisze w Warszawie, Lublin, Łomża, Mielec, Poznań, Wołomin, Konin, Gdańsk). Centrum oferuje pełną obsługę medyczną, prowadzi pacjenta od konsultacji, przez diagnozę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację – czyli przez cały zamknięty cykl leczenia. Usługi świadczone są w następujących zakresach:

- przychodnie specjalistyczne (lekarze wszystkich specjalności)
- kliniki stomatologiczne
- diagnostyka obrazowa (tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, RTG, mammograf, USG i inne)
- szpital
- rehabilitacja
- centrum psychologiczne
- teleradiologia i outsourcing
- szkoła rodzenia
- autorskie programy profilaktyczne
- wysokospecjalistyczna poradnia okulistyczna

Centrum posiada w ofercie produkty zarówno dla klientów korporacyjnych – system abonamentowej opieki medycznej dla firm Enel-Care, jak i klientów indywidualnych – program komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych medi-care, który realizowany jest wspólnie z InterRisk S.A. Vienna Insurance Group. Zespół ENEL-MED liczy obecnie ok.  1770  osób, w tym  ok. 850 lekarzy i ok. 450 pracowników personelu medycznego nielekarskiego. 95% kadry medycznej posiada II stopień specjalizacji. Z usług ENEL-MED korzysta ponad 300 tys. pacjentów. W ramach programu Enel-Care, Centrum obsługuje blisko 117 tys. pacjentów abonamentowych (maj 2012 r.). W 2004 roku Centrum uzyskało Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością zgodnie z wymogami normy ISO 9001:2000, a re-certyfikacja przeprowadzona w styczniu 2010 roku zakończyła się rekomendacją do wydania certyfikatu na zgodność z normą ISO 9001:2008.

Komentarze do: Przełomowa operacja z zakresu chirurgii ręki w Szpitalu Centrum

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz