Szukaj

Produkty Poppers przyczyną problemów ze wzrokiem

Podziel się
Komentarze0

Poppers, koktajle wywołujące euforię i używane w celu dodania pikanterii zabawom erotycznym, nie są całkowicie wolne od ryzyka. Badania francuskiego instytutu Inserm pokazują, że produkty te mogą sprzyjać pojawianiu się problemów z widzeniem, ponieważ niszczą komórki siatkówki oka.Używanie produktów Poppers może leżeć u źródeł długotrwałej utraty widzenia. Takie właśnie są obserwacje poczynione przez Michela Paques oraz jego ekipę z Klinicznego Centrum Badań instytutu Inserm przy szpitalu Quinze-Vingts w Paryżu.

W rzeczywistości, naukowcy ci zauważyli utratę widzenia u 14 pacjentów. Jest to problem, który może być związany z uszkodzeniem komórek fotoreceptorowych siatkówki oka.

Badana przez obrazowanie o wysokiej rozdzielczości (badanie optyczną tomografią koherencyjną, ang. Optical Coherence Tomography, OCT), siatkówka oczu u tych pacjentów ujawniła zniszczenie komórek wyspecjalizowanych w recepcji światła, w samym centrum plamki żółtej.

Zobacz również:Zjawisko to na szczęście wydaje się odwracalne, po przerwaniu zażywania środków Poppers. Jednakże, może to zająć nawet kilka miesięcy, precyzuje Michel Paques.

Jeszcze większe ryzyko

Produkty Poppers to koktajle dające poczucie euforii, produkowane na bazie płynu lotnego. Sprzedawane są w postaci fiolek o pojemności od 10 mililitrów do 15 mililitrów.

Uwalniają one parę z azotynu alkilów, której efekt działania nie przekracza w zasadzie nawet kilku minut. Wywołują one relaksację włókien mięśni gładkich, a ich spożycie może się wiązać z przejściowymi dolegliwościami, takimi jak zawroty głowy, bóle głowy, a także skoki ciśnienia tętniczego.

Inne z kolei problemy mogą trwać nieco dłużej, w przypadku ciągłego zażywania albo w przypadku zażywania dużych dawek. Użytkownik ryzykuje więc pojawieniem się zapaści oddechowej, problemami z erekcją albo zatruciem.

Komentarze do: Produkty Poppers przyczyną problemów ze wzrokiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz