Szukaj

Powstawanie i niszczenie macierzystych komórek rakowych piersi

Podziel się
Komentarze0

Nowotwory piersi zależne od hormonów estrogenowych i progesteronu są podatne na zabiegi, których celem są właśnie owe hormony. Usuwając tę zależność można stracić cenną opcję leczenia.Centrum badawcze University of Colorado Cancer Center opublikowało badania w postaci artykułu w magazynie Oncogene pokazującego, jak miRNA, regulując ekspresję progestagenów, przywraca komórki rakowe do stanu macierzystego, czyli do stanu, w którym nie zostały one jeszcze zróżnicowane.

Z tego powodu są one bardziej odporne na chemioterapie, a rokowania o wiele gorsze.

Powodem, dla którego szukaliśmy możliwej roli mikroRNA w różnicowaniu komórek rakowych na te odporne na chemioterapię jest to, że miRNA wydaje się być dobrym celem, podatnym na leczenie. Ponieważ miRNA może regulować wiele genów, które wiążą się z nowotworem piersi, mamy nadzieję znaleźć jeden cel zapewniający wiele korzystnych efektów - mówi Diana Cittelly, dr adiunkt w CU Cancer Center


Badania w szczególności pokazują, że progestageny regulują miRNA-29 – molekułę pomagającą stwierdzić, które z genów komórek nie zamieniają się w białko.

Ta regulacja miRNA-29 tworzy kaskadę stymulującą komórki rakowe piersi do powrotu do stanu macierzystego ze wzorem białek CD44 i CK5. W modelach zwierząt właśnie te komóki umożliwiają rozwój raka piersi wokół blokad tworzonych przez zastosowaną kurację.

Możemy manipulować miRNA-29 w komórkach i mamy nadzieję, że ta technologia w niedalekiej przyszłości umożliwi nam wykorzystanie udziału miRNA-29 w komórach rakowych - mówi  Cittelly

Jeśli wykluczymy udział miRNA-29, jest nadzieja, że komórki rakowe piersi nie będą w stanie uzyskać cech komórek macierzystych, dzięki czemu utracą swoją zależność hormonalną.

Komentarze do: Powstawanie i niszczenie macierzystych komórek rakowych piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz