Szukaj

Ponad jedna trzecia Francuzów cierpi z powodu zaburzeń snu

Podziel się
Komentarze0

Według rezultatów ankiety zrealizowanej przez instytut nadzoru sanitarnego (Institut de veille sanitaire, InVS), jeden Francuz na trzech ma cierpieć z powodu zaburzeń snu przynajmniej w ciągu trzech nocy w jednym tygodniu. Jeden na pięciu z kolei ma nawet cierpieć z powodu przewlekłej bezsenności.W 2008 roku, francuski instytut nadzoru sanitarnego rozpoczął badanie epidemiologiczne, które miało na celu ocenę częstotliwości oraz ciężkości zaburzeń snu we Francji.

W sumie, w badaniu tym uczestniczyło dokładnie 12 636 osób, w wieku od 16 lat. A przy okazji Światowego Dnia Snu, który ma miejsce właśnie dzisiaj, Institut de veille sanitaire przedstawia rezultaty swoich prac.

Zebrane odpowiedzi pokazują, że 34% obywateli Francji cierpi z powodu zaburzeń snu. Ale, jak podkreślają naukowcy, najbardziej zjawiskiem tym są dotknięte kobiety – 39% pań deklaruje pojawianie się problemów ze snem, w porównaniu do 29% mężczyzn, którzy również zgłaszają takie dolegliwości.


Zaburzenia te również są coraz częstsze wraz z upływem lat: 44% osób w wieku powyżej 75 lat oraz 22% osób w wieku od 16 lat do 24 lat.
Dla 80% osób, których to dotyczy, zaburzenia te trwają nawet ponad trzy miesiące.

Instytut nadzoru sanitarnego ocenia, że syndrom obstrukcyjnego bezdechu sennego, który charakteryzuje się powtarzającymi się zatrzymaniami oddechu w czasie snu, jest z kolei w dalszym ciągu słabo rozpoznawany we Francji, a w związku z tym ciągle nie wystraczająco diagnozowany.

Jak wyjaśniają badacze z Institut de veille sanitaire, syndrom obstrukcyjnego bezdechu sennego jest odpowiedzialny za złą jakość snu.

Jak donosi francuska agencja prasowa, Agence France Presse, jedynie 2,4% respondentów stwierdza, że zostali zdiagnozowani ze zespołem obstrukcyjnego bezdechu sennego, podczas gdy 4,9% osób prezentuje objawy przypominające ten syndrom, to znaczy chrapanie związane z bezdechem oraz senność w ciągu dnia.

Zaburzenia te mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla życia codziennego, a więc bardzo niepokojącą sprawą jest to, że są tak słabo rozpoznawane i źle leczone, ubolewają badacze z Institut de veille sanitaire.

Okazuje się, że jedynie 15% ludzi, którzy mają objawy przypominające zespół obstrukcyjnego bezdechu sennego, miało przeprowadzone badanie snu.

Komentarze do: Ponad jedna trzecia Francuzów cierpi z powodu zaburzeń snu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz