Szukaj

Pomiar wrażliwości powiek pomaga ustalić przyczyny występowania zespołu suchego oka

Podziel się
Komentarze0

Prosty test dokonujący pomiaru wrażliwości powiek może pomóc w ocenie objawów często występującej dolegliwości: suchych oczu. Nowe badania doszukują się związku pomiędzy nadwrażliwością powiek a ich niewłaściwym funkcjonowaniem. Raport z wyników ukazał się w październikowym wydaniu Optometry and Vision Science, oficjalnym czasopiśmie American Academy of Optometry.Isabelle Jabert wraz z zespołem badawczym z University of New South Wales, wykorzystała prosty test, aby określić wrażliwość brzegów powieki górnej i dolnej.

Badanie, które można z łatwością przeprowadzić w gabinecie optycznym, miało na celu sprawdzenie, w jaki sposób powieka reaguje na dotyk. Doświadczenie objęło 27 dorosłych osób, których średnia wieku wynosiła 31 lat. 

Następnie, badacze sprawdzili, w jaki sposób wrażliwość powiek wiąże się z funkcjonowaniem pewnych wyspecjalizowanych struktur, umiejscowionych na ich brzegach.


Do tego celu, wykorzystano specjalny środek, którym zabarwiono brzegi powiek, aby ocenić działanie gruczołów produkujących oleistą substancję wchodzącą w skład cieczy łzowej.

Wyniki wykazały zaskakujące różnice pomiędzy powieką górną i dolną, włączając w to zwiększoną wrażliwość tej drugiej. Badania mogą przyczynić się do powstania nowego sposobu dokonywania oceny klinicznej osmolarności łez, opierającego się na pomiarze wrażliwości powieki.

Chociaż poprzednie badania wykazały już zależność pomiędzy osmolarnością a wrażliwością rogówki oka, w żadnym z nich nie brano pod uwagę powiek.

Wyniki badań kładą nacisk na wyraźne różnice wystepujące pomiędzy powieką górną i dolną, co objawia się mniejszą wrażliwością i słabszym oddawaniem barwnika przez tę pierwszą. Te odkrycia mogą okazać się istotne dla przyszłych badań nad zespołem suchego oka.

Zarówno zwiększona osmolarność, jak i niewłaściwe funkcjonowanie gruczołów, są powiązane z objawami tej dolegliwości, na którą skarżą się zwłaszcza osoby w podeszłym wieku.

Komentarze do: Pomiar wrażliwości powiek pomaga ustalić przyczyny występowania zespołu suchego oka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz