Szukaj

Poduszka robot przeciwko bezdechowi sennemu

Podziel się
Komentarze0

Badacze japońscy odkryli w jaki sposób można odpowiedzieć na problemy bezdechu sennego – dzięki poduszcze-robotowi, która czuwa nad śpiącym.Aby odpowiedzieć na problemy ludzi cierpiących na bezdech senny, badacze z uniwersytetu Wasaeda w Tokio, w Japonii, opracowali typ poduszki całkowicie oryginalnej. Chodzi o wielkiego robota, w postaci niedźwiedzia polarnego, który może czuwać nad snem użytkownika.

Ten prototyp robota, który nazywa się Jukusui-kun (głęboki sen) czuwa nad użytkownikiem poduszki w czasie kiedy ten śpi i może dotykać jego twarzy albo szyi, w momencie kiedy wykryje, że cykl snu nie jest regularny.

Na pewno robot ten obudzi zainteresowanie co najmniej 2 000 000 ludzi w samej tylko Japonii, którzy cierpią z powodu bezdechu sennego.


Zaprezentowany w ramach międzynarodowej wystawy robotów w Tokio (International Robot Exhibition Tokyo), robot Jukusui-kun może być skomercjalizowany w ciągu dwóch lat, jeżeli przejdzie z powodzeniem testy bezpieczeństwa.

Poduszka ta dysponuje wieloma czujnikami wolumetrycznymi, które postrzegają objętość oddychania. Poza tym, kapsułka przytwierdzona na palca śpiącego mierzy poziom tlenu we krwi. Kiedy poziom tlenu spada, niedźwiedź polarny gładzi delikatnie twarz śpiącego, a wtedy on zmienia pozycję tak, żeby mu było łatwiej oddychać.

Badacz Takena Sijuyama, który odpowiada za koncept tego robota, tak wyjaśnia: prace badaczy z uniwersytetu Wasaeda w Tokio zasługuje na poważne traktowanie. Świadczy o tym, fakt, że wiele hoteli już się zadeklarowało jako zainteresowanych tym produktem, w imieniu swoich klientów, nawet jeśli data dopuszczenia do sprzedaży oraz cena samego wynalazku nie zostały jeszcze definitywnie określone.

Komentarze do: Poduszka robot przeciwko bezdechowi sennemu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz