Szukaj

Papierosy i marihuana: jedno z drugim się łączy

Podziel się
Komentarze0

Anonimowe badanie przeprowadzone online przez naukowców z uniwersytetu amerykańskiego UCSF (University of California, San Francisco) pozwala stwierdzić, że znacznie więcej młodych palaczy papierosów nie stroni również od jointa, w porównaniu do tego co wcześnie uważano. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Addiction Science and Clinical Practice.W ankiecie online wzięli udział młodzi dorośli, w wieku od 18 lat do 25 lat, wszyscy palący papierosy. Okazało się, że ponad połowa z nich pali również marihuanę.

Jest to naprawdę znaczący wzrost, ponieważ w poprzednich badaniach stwierdzono, że zaledwie 35% młodych dorosłych pali zarazem marihuanę oraz tytoń. Eksperci zgadzają się co do tego, że to właśnie tenowe wyniki mogą być zgodne z prawdą.

Doktor Stephen Dewey, dyrektor laboratorium Laboratory for Behavioral and Molecular Neuroimaging w instytucie Feinstein Institute for Medical Research w Manhasset, przyznaje: ten nowe dane przystają o wiele bardziej do tego, co po prostu słyszę rozmawiając na uczelniach ze studentami i z uczniami szkoły średniej.

Bardzo ważne jest, żeby mieć dokładne dane na ten temat, ponieważ od tego zależa programy wsparcia i leczenia, które opierają się przecież na informacjach na temat prewalencji i ryzyka.


Eksperci dodają jeszcze, że to właśnie anonimowość tego badania, przeprowadzonego online, pozwoliła na uzyskanie dokładniejszych danych na temat konsumpcji tytoniu oraz marihuany.


Autorka badania, Danielle Ramo z wydziału psychiatrii University of California, San Francisco wyjaśnia: byliśmy ciekawi, czy dane będą inne w naszym badaniu, przeprowadzonym poprzez miedia społeczne oraz sieć, niż dane z innych prac. Okazało się, że proporcje te były znacznie wyższe. A to oznacza, że problem, z którym się zmagamy, równiez jest większy.

Prace te przeprowadzono w dwóch etapach. Po pierwsze, badacze zapytali uczestników o ich zwyczaje palenia. Po drugie, 3 500 uczestników poproszono, aby przyznali anoniomowo, czy używali również marihuany w ciągu 30 ostatnich dni.

Rezultaty? Z 68% uczestników, którzy palili papierosy każdego dnia, 53% również używało marihuany w ciągu ostatniego miesiąca. Użycie marihuany oraz tytoniu było największe pośród ludzi rasy białej, z północnego wschodów Stanów Zjednoczonych, pośród osób mieszkających w regionach wiejskich oraz pośród młodych dorosłych, którzy nie studiowali.

Doktor Bruce Godlman, specjalista od uzależnień i przełożony jednostki Substance Abuse Services at The Zucker Hillside Hospital w Glen Oaks, dodaje jeszcze ze swej strony: ci, którzy cierpią z powodu problemów umysłowych oraz problemów związanych z nadużywaniem różnych substancji, mają również ekstremalnie wysoki poziom uzależenienia od nikotyny. Ci, którzy poszukują pomocy w rzuceniu palenia, będą również mieli wysoki poziom zażywania różnych substancji uzależniających, typu konopie.

Jak podsumowują autorzy badania, programy, które mają na celu pomaganie młodym osobom w rzuceniu palenia, powinny brać również pod uwagę konsumpcję marihuany.

Komentarze do: Papierosy i marihuana: jedno z drugim się łączy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz