Szukaj

Papierosy bramą do marihuany?

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania opublikowane 5 maja w magazynie Pediatric Academic Societies (PAS) wspierają teorię, że droga od papierosów do marihuany jest bardzo krótka i bardzo szeroka. Dodatkowo naukowcy odkryli, że studenci, którzy używają zarówno tytoniu, jak i marihuany, generalnie palą więcej papierosów miesięcznie, niż ci, którzy używają jedynie tytoniu.Główna autorka badania, prof. Megan Moreno z Seattle Children's Research Institute i wykładowca na University of Washington, mówi: - Nastoletni palacze usprawiedliwiają się stwierdzeniem "Przynajmniej nie biorę narkotyków". Co nie zawsze jest zgodne z prawdą.

Dr Moreno i jej koledzy losowo wybrali studentów z dwóch uniwersytetów – Northwest i Midwest, którzy wzięli udział w badaniu.

Młodzi ludzie udzielili wywiadu dwukrotnie: na początku i na końcu pierwszego roku nauki. Zostali zapytani o postawę wobec palenia, intencje i doświadczenia z różnymi substancjami, a także czy spożywali tytoń lub marihuanę kiedykolwiek, jeżeli tak - czy mieli kontakt z tymi substancjami w ciągu ostatnich 28 dni.


Jeśli na ostatnie pytanie odpowiedzieli twierdząco, badacze oceniali ilość i częstotliwość palenia marihuany w tym okresie.

Wyniki wykazały, że przed rozpoczęciem nauki na uniwersytecie, 33 procent z 315 uczestników używało tytoniu, a aż 43 procent z nich paliło papierosy nałogowo. Ponadto użytkownicy tytoniu częściej używali także marihuany, w porównaniu do niepalących.

Pod koniec pierwszego roku nauki, 66% uczestników badania, którzy używali tytoniu przed przyjęciem na uniwersytet, pozostało aktywnymi palaczami. Spośród nich 53% przyznało się również do bieżącego stosowania marihuany. W sumie, użytkownicy obydwu substancji palili więcej papierosów miesięcznie niż użytkownicy samego tytoniu.

- Wyniki te są istotne, ponieważ w zeszłym roku marihuana została zalegalizowana w dwóch stanach USA – powiedziała dr Moreno. - Przyszłe prace w tej dziedzinie powinny obejmować projektowanie kampanii edukacyjnych, które podkreślałyby zwiększone ryzyko dla zdrowia, które się pojawia, jeżeli te dwie substancje są używane razem.

Komentarze do: Papierosy bramą do marihuany?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz