Szukaj

Palenie papierosów przez nastolatki zwiększa u nich ryzyko występowania osteoporozy

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania opublikowane w The Journal of Adolescent Health dowodzą, iż u dziewcząt palących w okresie nastoletnim zmniejsza się ilość masy kostnej, co w późniejszym życiu może prowadzić do zwiększonego ryzyka występowania osteoporozy.Według doktor Lorah Dom ze Szpitala Dziecięcego w Cincinnati, jest to pierwsze badanie przeprowadzanie na przestrzeni wielu lat, które wykazało, iż palenie papierosów przez dziewczęta, podobobnie jak objawy depresji, mają negatywny wpływ na przyrost masy kostnej w wieku dojrzewania.

„Osteoporoza to niezwykle kosztowna choroba, z którą boryka się około 10 milionów Amerykanów, a u kolejnych 34 milionów istnieje ryzyko jej wystąpienia”, twierdzi dr Dom.

Dzięki temu badaniu będzie możliwe opanowanie skutecznej strategii zapobiegającej tej chorobie, która powoduje osłabienie gęstości mineralnej kości i ich częste złamania.

Badacze ze Szpitala w Cincinnati skupili się przede wszystkim na tym, jaki wpływ ma palenie papierosów, objawy depresji oraz spożycie alkoholu na przyrost masy kostnej u dziewcząt w wieku od 11 do 19 lat.


Przez trzy lata corocznie badano ponad 260 zdrowych dziewcząt pod kątem mineralnej gęstości oraz mineralnej zawartości kości. Dodatkowo nastolatki zdawały relację z tego, jak często paliły, piły alkohol bądź też miały objawy depresji.

Stwierdzono, iż częste palenie wiązało się ze zmniejszoną gęstością kości w okolicach kręgów lędźwiowych i kości miednicy, czyli w rejonach, które są szczególnie narażone na ryzyko pęknięć u starszych kobiet borykających się z osteoporozą. Podobne skutki wywoływały symptomy depresji. Nie stwierdzono jednakże, aby spożywanie alkoholu miało jakikolwiek wpływ na stan kości u nastolatek.

Naukowcy wskazują jednocześnie na konieczność przeprowadzenia podobnego badania na bardziej rozległym obszarze geograficznym, z uwzględnieniem innych ras niż biała i ludność Afroamerykańska.

Ponadto zwrócono uwagę na to, iż nastolatki, które brały udział w badaniu, nie stosowały się do krajowych wytycznych odnośnie spożycia wapnia oraz aktywności fizycznej. Wobec tego wyniki tego doświadczenia mogą różnić się w przypadku dziewcząt, które stosowały się do tych zaleceń.

Komentarze do: Palenie papierosów przez nastolatki zwiększa u nich ryzyko występowania osteoporozy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz