Szukaj

Co to jest osteoporoza?

Podziel się
Komentarze0

Osteoporoza inaczej zwana zrzeszotnienie kości jest uznawana za chorobę szkieletu, spowodowaną nadmierną utratą masy kostnej oraz upośledzeniem jej architektury. Konsekwencją tego są zbyt kruche kości, które są mniej odporne na obciążenia i łatwo się łamią.Kość jest żywą tkanką, która w trakcie rozwoju człowieka również ulega zmianie. Można wyróżnić 3 fazy rozwoju kości:
  • wzrostu
  • dojrzałości
  • starzenia

Osteoporoza jest wynikiem stopniowego pomniejszania się masy kostnej u człowieka. Jest to proces naturalny i rozpoczyna się po 30 roku życia. Stopniowa utrata masy kostnej jest objawem starzenia się kości.

Wraz z upływem lat w kości dochodzi do zaniku lub ścieńczenia poprzecznych beleczek kostnych, które są słabe i łamią się nawet pod własnym ciężarem. Kształt kości pozostaje niezmieniony, jednak we wewnętrzu kości stają się porowate i pełne dziur.


Osteoporoza u mężczyzn i kobiet

Utrata masy kostnej u mężczyzn i kobiet jest różna. Mężczyźni tracą masę kostną równomiernie przez całe życie. W ciągu 10 lat wynosi ona 3%.

W przypadku kobiet utrata masy kostnej wzrasta gwałtownie po okresie menopauzy, czyli po około 50 roku życia. Przez 10 lat po okresie miesiączkowania wynosi ona około 3% w ciągu każdego roku, a z czasem się zmniejsza.

Kobiety znacznie wcześniej są zagrożone złamaniami wskutek obniżenia wytrzymałości szkieletu. U kobiet  jest to około 60 lat natomiast u mężczyzn 80. Różnica ta jest spowodowana tym, że  maksymalna masa kostna jest mniejsza u kobiet niż u mężczyzn a dodatkowo kobiety są narażone na przyspieszoną utratę masy kostnej po menopauzie.

Osteoporoza jest chorobą, która rozwija się po cichu.  Utrata masy kostnej przez długi czas przebiega niezauważalnie. Nie towarzyszą jej żadne objawy ani ból. Przeważnie jej pierwszym objawem są złamania, zwłaszcza nadgarstka, trzonów kręgowych oraz szyjki kości udowej.

Osteoporoza  jest zwana inaczej „cichym złodziejem tkanki kostnej”, ze względu na swój bezobjawowy przebieg.

Komentarze do: Co to jest osteoporoza?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz