Szukaj

Osteoporoza – leczenie

Podziel się
Komentarze0

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osteoporoza jest uogólnioną chorobą szkieletu, w której przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości mineralnej kości i zmiany ich mikroarchitektury. skutkiem tego jest wzmożona łamliwość i co za tym idzie zwiększone ryzyko złamań. Na zachorowanie szczególnie narażone są kobiety po 65 roku życia o wątłej budowie ciała. Duże znaczenie mają również czynniki genetyczne.Podstawowym celem leczenia osteoporozy jest zmniejszenie ryzyka złamań i zapobieganie komplikacjom. Uwaga powinna być zatem skupiona na zapobieganiu ubytkom masy kostnej i wywoływaniu jej przyrostu. Terapia powinna mieć charakter wielokierunkowy. Obecnie do dyspozycji są leki z grupy bifosfonianów, substancje wpływające na receptory estrogenowe. kalcytonina, parathormon, związki fluoru, leki hormonalne oraz preparaty wapnia i witaminy D.

BIFOSFONIANY są pochodnymi kwasu bifosfoniowego. Ich podstawowym działaniem jest hamowanie czynności osteoklastów i resorpcji kości. W leczeniu osteoporozy zastosowanie znalazły głównie bifosfoniany zawierające w cząsteczce grupę aminową. Związki te nie upośledzają bowiem mineralizacji tkanki kostnej i cechują się silniejszym potencjałem antyresorpcyjnym. Mechanizm ich działania polega na hamowaniu aktywności osteoklastów (komórek kościogubnych) i przyspieszaniu ich apoptozy. Leczenie z wykorzystaniem bifosfonianów jest długotrwałe i wymaga przestrzegania pewnych zasad dotyczących ich stosowania. Leki należy bowiem przyjmować pół godziny przed śniadaniem, a po zastosowaniu utrzymywać pozycję stojącą lub siedzącą. Zwiększy to bowiem nie tylko wchłanianie, ale dodatkowo zminimalizuje ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przełyku i żołądka.
  • Alendronian – preparaty: Alenato, Ostemax, Alendrogen, Ostolek, Ostenil, Sendron i in.
  • Pamidronian – preparaty: Aredia, Pamifos, Pamitor, Pamisol i in.
  • Risedronian (brak grupy aminowej) – preparaty: Actonel, Norifaz, Risendros 35.
  • Kwas ibandronowy (brak grupy aminowej) – preparaty: Bonivia, Ossica, Bandronat.

PARATHORMON (PTH) jest hormonem, którego podstawową funkcją jest zapobieganie hipokalcemii, czyli obniżonemu stężeniu wapnia we krwi. Związek wpływa przede wszystkim na nerki i kości. W tych pierwszych aktywuje cyklazę adenylanową, przez co zwiększa wytwarzanie cAMP i jego wydalanie z moczem. Ponadto zwiększa wchłanianie jonów wapniowych z moczu pierwotnego, aktywuje przemianę 25-hydroksycholekalcyferolu do kalcytriolu oraz zwiększa pośrednio wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Ponadto zmniejsza wchłanianie fosforanów i węglanów. W kościach z kolei parathormon zwiększa aktywność i liczbę osteoklastów, pobudzając w ten sposób osteolizę.

W leczeniu osteoporozy zastosowanie znalazł teriparatyd (prep: Forsteo), syntetyczny peptyd składający się z biologicznie aktywnej sekwencji aminokwasów występującej w N-końcowym odcinku ludzkiego parathormonu. Jego działanie farmakologiczne jest takie samo jak PTH. Lek wspomaga proces tworzenia się kości. Może wywoływać następujące działania niepożądane: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, metaliczny posmak w ustach, drżenie mięśni i ból w miejscu podania (iniekcja). Preparat teriparatydu nie może być stosowany dłużej niż przez 24 miesiące.


KALCYTONINA to hormon, którego działanie jest przeciwstawne do parathormonu. Jego rolą jest bowiem zapobieganie nadmiernemu zwiększeniu stężenia jonów wapnia we krwi (hiperkalcemii). Związek zatrzymuje zatem wapń w układzie kostnym. Wiąże się ze swoistymi receptorami znajdującymi się między innymi w osteoklastach, przez co zwiększa syntezę cAMP. Skutkiem jest hamowanie aktywności i powstawania osteoklastów, a to z kolei prowadzi do zablokowania resorpcji wapnia w kościach. Zwiększeniu ulega natomiast mineralna gęstości kości, zwłaszcza w kręgosłupie. U osób z osteoporozą kalcytonina zapobiega kompresyjnemu złamaniu kręgów oraz zmniejsza częstość złamań szyjki kości udowej. Niestety w czasie stosowania leku jego skuteczność znacznie maleje. W lecznictwie często wykorzystywana jest kalcytonina łososiowa (prep.: Miacalcic, Tonocalcin, Calcitonin), która cechuje się dłuższym działaniem. Przy długotrwałej terapii istnieje znaczne ryzyko rozwoju tachyfilaksji, dlatego też zalecane jest wykonywanie okresowych przerw w leczeniu.

HORMONALNA TERAPIA ZASTĘPCZA wykorzystywana jest w leczeniu osteoporozy u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Dostarcza bowiem organizmowi estrogeny, których niedobór przyspiesza dojrzewanie osteoklastów i przyspiesza resorpcję kości. Hormonalna terapia zastępcza może zatem zwolnić, a nawet zatrzymać rozwój choroby. Dodatkowo wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu mięśniowego i powięzi. Niestety stosowanie estrogenów może mieć również negatywne oddziaływanie na zdrowie. Zwiększa bowiem ryzyko raka endometrum i piersi, a także zakrzepów i kamicy dróg żółciowych. W terapii osteoporozy wykorzystywane są estrogeny słabo działające w połączeniu z preparatami progesteronowymi.

WITAMINA D3 jest niezbędna dla właściwego wchłaniania wapnia w przewodzie pokarmowym oraz zwrotnej resorpcji nerkach. U osób starszych stężenie tej witaminy we krwi jest często niewystarczające do prawidłowego przebiegu tych procesów. Dlatego też dużą rolę w leczeniu osteoporozy odgrywa właściwa suplementacja.

WAPŃ jest pierwiastkiem bardzo istotnym dla wielu procesów mających miejsce w układzie kostnym, w tym do mineralizacji tkanki kostnej. Jego niedobór zaburza wiele mechanizmów, co prowadzi między innymi do dysfunkcji układu ruchu. W związku z tym właściwa podaż wapnia jest bardzo ważnym elementem leczenia osteoporozy.

SELEKTYWNE MODULATORY RECEPTORÓW ESTROGENOWYCH (SERDM) wybiórczo modyfikują warunkowane przez estrogeny procesy metaboliczne i czynnościowe. Mechanizm ich działania polega na selektywnej regulacji funkcji receptorów estrogenowych w poszczególnych tkankach. W terapii osteoporozy zastosowanie znalazła pochodna benzopirenu – raloksifen, który należy do SERM typu II (wykazuje działanie agonistyczno-antagonistyczne). Działanie antagonistyczne dotyczy receptorów estrogenowych raka piersi (hamuje rozwój tego nowotworu), natomiast agonistyczne dotyczy receptorów układu kostnego. W trakcie stosowania preparatu raloksifenu (Evista) mogą wystąpić takie działania niepożądane, jak: zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, krwawienia z dróg rodnych, uderzenia gorąca, obrzęki czy zmniejszenie liczby trombocytów. Lek podawany jest raz na dobę niezależnie od posiłków.

ZWIĄZKI FLUORU
wykorzystywane są w leczeniu zaburzeń metabolicznych kości od 1966 roku. W tym czasie Bernstein udowodnił bowiem, że fluorek sodu może powodować zwiększenie masy kostnej u osób z osteoporozą. Niestety osiągnięcie tego celu wymaga stosowania fluorku sodu w dawkach zbliżonych do dawek toksycznych. To z kolei wiąże się z dużym ryzykiem działań niepożądanych, które występują aż u 30-50% chorych. Pojawiają się m.in. niestrawność, silne bóle w nadbrzuszu i niedokrwistość. Obecnie zastosowanie związków fluoru ogranicza się do skojarzonego leczenia (z witaminą D3 i wapniem) osteoporozy posteroidowej,

Marta Grochowska


Źródła:
Janiec W. (red.): Farmakodynamika. Podręcznik dla studentów farmacji. PZWL, Warszawa 2008,
Kostowski W., Herman Z. S. (red.): Farmakologia. Podstawy farmakoterapii. PZWL, Warszawa 2010,
Zaremba-Ner A.: Osteoporoza [www.mdh.pl],
pharmindex.pl

Komentarze do: Osteoporoza – leczenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz