Szukaj

Osteoporoza u mężczyzn

Gdy pojawia się temat osteoporozy, zazwyczaj mówi się o kobietach po menopauzie. Często zapomina się, że problem ten dotyczy także mężczyzn w podeszłym wieku. Choroby tej nie można lekceważyć.

Osteoporoza u mężczyzn

Czym jest osteoporoza?

Najprościej mówiąc, osteoporoza to patologiczne zmniejszanie się masy kości w stosunku do normy wieku, płci oraz rasy. Problem ten prowadzi do zaburzeń w obrębie szkieletu i jest najczęstszą chorobą kości. Powoduje osłabienie kości i większą podatność na złamania.

Przebiega ona zazwyczaj bezobjawowo, a pierwszym symptomem są dopiero częste urazy kości. Jeszcze do niedawna za przyczynę wszelkich ubytków masy kostnej u mężczyzn, uważano przewlekłe choroby ogólnoustrojowe lub zmiany urazowe i zwyrodnienia narządu ruchu.

Ówcześnie jednak, w związku z wydłużeniem się średniej długości życia mężczyzn do 75 lat, coraz więcej mężczyzn doznaje złamań wskutek, właśnie, osteoporozy.

Różnice między kobietami i mężczyznami

Mężczyźni zazwyczaj mają o 10% większą masę kostną od kobiet. Dlatego też przy takim samym ubytku procentowym można spodziewać się mniejszej ilości złamań. Początek choroby u mężczyzn występuje około 10 lat później niż u kobiet.

Tempo ubytku jest także mniejsze u panów niż u pań. Mają oni także większą średnicę kości promieniowej oraz jej grubość warstwy korowej. Układ beleczek w obrębie szyjki kości udowej jest bardziej zwarty.

Przyczyny osteoporozy u mężczyzn

Wraz z wiekiem pogarszają się czynności osteoblastów, które są komórkami budującymi kości. Wpływa to na rozwój osteoporozy. Skutkuje to tym, że procesy niszczenia się kości są większe niż ich powstawania. U osób starszych dochodzi także do zaburzeń związanych z wchłanianiem się wapnia w przewodzie pokarmowym. Organizm wytwarza także mniej witaminy D w skórze oraz wolniej ją metabolizuje. Jej niedobór prowadzi ponadto do wtórnej nadczynności przytarczyc, co prowadzi do przyspieszenia tempa niszczenia się kości. Jest to ważne, ponieważ zarówno wapń jak i witamina D są niezbędne do prawidłowej budowy szkieletu. Szczególnym czynnikiem, który wpływa na rozwój osteoporozy u mężczyzn jest obniżone stężenie testosteronu.

Na rozwój choroby może mieć także wpływ wcześniejsze leczenie glikokortykoidami. Zauważa się to u 16-18% mężczyzn. Oprócz tego na rozwój osteoporozy u mężczyzn ma wpływ nadużywanie alkoholu. Zmniejsza on gęstość mineralną kości i wzrost częstości złamań patologicznych. Zauważa się również zmniejszoną syntezę białek macierzy kostnej. Palenie papierosów, zwłaszcza w długim okresie czasu, również pomaga w rozwoju choroby. Gęstość mineralna kości wykazuje związek z liczbą wypalanych papierosów i czasem trwania nałogu.

Leczenie osteoporozy u mężczyzn

W przypadku mężczyzn leczenie opiera się przede wszystkim na dobrze zbilansowanej diecie. Powinna ona zawierać minimum 1g wapnia i co najmniej 1500 jednostek witaminy D. Jeśli nie jesteśmy jej wstanie zapewnić w normalnych pokarmach, należy stosować suplementy w postaci preparatów farmakologicznych. Ostatnimi czasy w leczeniu panów zaczęto stosować bisfosfoniany, które do tej pory były z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu kobiet. Ważne jest także zwiększenie ilości testosteronu w organizmie za pomocą odpowiednich preparatów. Pozwala to na zmniejszenie się tempa utraty tkanki kostnej oraz pomaga lepiej wchłaniać wapń, co pobudza mineralizację kości.

Autor: Dominik Pinkowski

Komentarze do: Osteoporoza u mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz