Szukaj

Utrzymanie prawidłowej postawy ciała a osteoporoza

Podziel się
Komentarze0

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Zła pozycja podczas stania, chodzenia czy wykonywania codziennych czynności ma ogromny wpływ na układ kostny człowieka. Dlatego osoby zdrowe, a zwłaszcza cierpiące na osteoporozę powinny zadbać o utrzymanie prawidłowej postawy ciała.Większość osób nawet nie wie, czym powinna charakteryzować się prawidłowa postawa ciała.  Dlatego chodząc, stojąc czy wykonując codzienne czynności warto zwrócić uwagę na to aby:
 • głowa, ramiona i miednica tworzyły jedną linię
 • kark był wyprostowany
 • ramiona były skierowane do przodu
 • odcinek lędźwiowy kręgosłupa lekko wklęsły
 • klatka piersiowa skierowana z przodu do góry
 • w czasie stania miednica znajdowała się pionowo nad kostkami, kolana i biodra były lekko zgięte

Nieprawidłowa postawa, u osób chorych na osteoporozę może przyczynić się do:

 • nadłamań lub złamań trzonów kręgowych
 • nierównomiernego obciążenia szkieletu

Osoby chore na osteoporozę muszą szczególnie zadbać o utrzymanie prawidłowej postawy ciała. W ten sposób mogą uniknąć przeciążeń kręgosłupa i zmniejszyć ryzyko złamań. Dlatego powinny zwrócić szczególna uwagę na prawidłowe usytuowanie miejsca pracy, snu i odpowiednie urządzenie kuchni. W tym celu warto wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

 • Urządzenie kuchni
Prawidłowe dostosowanie powierzchni roboczych w kuchni może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Pomocne w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, w czasie wykonywania codziennych czynności w kuchni, jest używanie stołeczka do siedzenia. Pozwala to na odciążenie kręgosłupa w czasie wykonywania codziennych zadań w kuchni.


 • Szafki i urządzenia kuchenne
istotnym elementem urządzenia kuchni jest  usytuowanie szafek i urządzeń kuchennych wykorzystywanych na co dzień do przygotowywania posiłków. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę, aby: naczynia używane do codziennego przygotowywania posiłków znajdowały się na wysokości  pasa, a dostęp do półek i szafek był łatwy i bezpieczny.


 • Siedzenie
Osoby, których praca wymaga długotrwałego siedzenia powinny korzystać z ergonomicznych  krzeseł, które są  dostosowane do naszego kręgosłupa. Jeśli jest to  niemożliwe, warto zaopatrzyć się w specjalną podpórkę do pleców lub poduszkę w kształcie klina, która pozwala na zmianę płaszczyzny siedzenia i ułatwia wyprostowanie tułowia.

Ważne jest również, aby w czasie wykonywania pracy, która wymaga długiego siedzenia robić co 30 minut krótkie przerwy i wykonywać ćwiczenia rozluźniające.

 • Leżenie i spanie
Obecnie zaleca się spanie na na równej powierzchni, równolegle ustawionej do podłogi. Należy również unikać zbyt miękkich i sprężystych materacy (nie są dobre dla kręgosłupa). Dodatkowo warto wiedzieć, że najkorzystniejsze jest spanie na małej poduszce, w taki sposób aby kark był ułożony prosto.  Natomiast należy unikać leżenia na brzuchu, gdyż obciąża to odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

 • Gorsety
Gorset jest wskazany zwłaszcza przy podnoszeniu rzeczy. Jednak nie można go zbyt długo stosować, gdyż przyczynia się do zwiotczenia mięśni kręgosłupa i brzucha. Osobom noszącym gorset zaleca się wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które wzmacniają mięśnie oddechowe, brzucha i kręgosłupa.

 • Kołnierze
W przypadku silnych bólów odcinka szyjnego kręgosłupa zaleca się noszenie kołnierza. Należy unikać nadmiernego korzystania z tego urządzenia, a po jego zdjęciu wskazane jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie szyi.

Komentarze do: Utrzymanie prawidłowej postawy ciała a osteoporoza

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz