Szukaj

Zasady bezpieczeństwa dla chorych na osteoporozę

Podziel się
Komentarze0

Osoby chore na osteoporozę są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i złamania kości. Dlatego muszą być szczególnie ostrożne i pamiętać o kilku zasadach podczas pracy w domu. Pozwoli im to na  uniknięcie różnego rodzaju urazów i złamań już słabych kości.Ogólne wskazówki dotyczące wykonywania codziennej pracy w domu:

 • unikaj zginania tułowia
 • unikaj wykonywania szybkich i nagłych skłonów, zgięć i obrotów
 • unikaj wykonywania czynności związanych z unoszeniem rąk nad głowę
 • unikaj gwałtownych ruchów i skoków
 • unikaj sytuacji, w których będziesz narażony na drgania

Kobiety cierpiące na osteoporozę są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju urazy związane z wykonywaniem codziennych czynności. Wynika to z tego, iż to one głównie zajmują się pracami domowymi. Pozornie są to lekkie zajęcia, jednak w przypadku osób, których szkielet jest osłabiony mogą być bardzo niebezpieczne i prowadzić do licznych urazów i złamań. Dlatego warto zwrócić uwagę aby:

 • W czasie podnoszenia plecy były proste a kolana zgięte. Aby uniknąć uszkodzenia kości wskazane jest podnoszenie przedmiotów kucając. Pozycja ta pozwala na odciążenie mięśni kręgosłupa. Przedmiot, który zamierzamy podnieść powinien być przesunięty stosunkowo blisko nas, po czym powinniśmy powoli się podnosić poprzez prostowanie nóg.
 • Przesuwając przedmiot powinniśmy zrobić to przez oparcie się tyłem na nim, używając siły nóg i pośladków, a nie rąk.
 • Dźwigając przedmiot powinno się go trzymać jak najbliżej siebie, w obu rękach. Należy unikać noszenia zakupów. W tym celu warto zaopatrzyć się w wózek na zakupy lub niewielki plecak. Jeśli jest to niemożliwe należy pamiętać, że zakupy powinno nosić się w dwóch torbach, aby równomiernie obciążały obie strony ciała.
 • Aby wieszanie bielizny nie obciążało nadmiernie kości powinno także odbywać się w określony sposób. Dlatego warto zadbać o to, by rzeczy wyjmowane z pralki były dobrze odwirowane, dzięki temu będą lżejsze. Przy wyjmowaniu prania z pralki należy unikać zginania się, umieszczając miskę przeznaczoną na mokrą bieliznę, na taborecie zamiast na posadzce. Ważne jest także umie sznurka do wieszania prania. Powinien on znajdować się na wysokości głowy.
 • Aby uniknąć przeciążeń kości w czasie prasowania powinno się tę czynność wykonywać na siedząco.  Prasując na stojąco warto zadbać o to aby deska do prasowania była ustawiona na wysokości pasa , a w czasie prasowania ciężar ciała był przenoszony z jednej nogi na druga. Użycie podnóżka również w znaczny sposób wpływa na odciążenie kręgosłupa.
 • Aby sprzątanie w domu było bezpieczne dla osłabionego szkieletu warto zadbać o drobne szczegół, takie jak:
1. do zamiatania używać szczotki na długim kiju

2. odkurzać przy użyciu długiej końcówki
3. do mycia okien używać myjki na długim kiju stojąc w lekkim rozkroku
4. myjąc wannę należy uklęknąć lub wejść do niej, ale tylko wtedy gdy znajduje się w niej mata antypoślizgowa


Osoby ciepiące na osteoporozę powinny dostosować się do powyższych wskazówek. Pozwoli im to zminimalizować możliwość licznych urazów i złamań wywołanych nadmiernym obciążeniem szkieletu. Warto jednak pamiętać, że zbyt ciężkie prace mogą być dla nich niekorzystne. Dlatego warto ich unikać i skorzystać z pomocy innych.

Komentarze do: Zasady bezpieczeństwa dla chorych na osteoporozę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz