Szukaj

Jak uniknąć upadków i złamań w domu

Podziel się
Komentarze0

Osoby cierpiące na osteoporozę muszą być bardzo ostrożne, gdyż każdy nawet drobny upadek może poskutkować złamaniem lub uszkodzeniem osłabionych kości. Dlatego osoby cierpiące na osteoporozę oraz domownicy powinni zadbać o to, aby dom i miejsce w którym często przebywają był bezpieczne i wygodne.Aby zadbać o bezpieczeństwo osób cierpiących na osteoporozę i uniknąć powikłań wywołanych złamaniami należy zwrócić uwagę na:

  • Dywany
Należy unikać małych, luźno leżących dywaników lub chodników. Najlepszym rozwiązaniem jest przymocowanie dywanów do podłogi, gdyż mają one tendencję do zwijania się i fałdowania.

  • Gości
Osoby, odwiedzające twój dom powinny wiedzieć o chorobie, na którą cierpisz. Dzieci przybywające do twojego domu mogą pozostawiać porzucone zabawki, dlatego wskazane jest wówczas zachowanie szczególnej ostrożności. Warto o to zadbać, gdyż łatwo jest się potknąć na porozrzucane na podłodze rzeczy, a konsekwencje takiego upadku mogą okazać się bardzo dotkliwe.

  • Zwierzęta domowe
Zwierzęta domowe mogą również przyczyniać się do upadku i uszkodzenia kości. Mają one tendencje do ocierania się o nogi. Należy więc mieć to na uwadze, aby nie stały się one przyczyną upadku czy złamania.


  • Kabel telefonów i urządzenia elektryczne
Należy zwracać szczególną uwagę również na kable, które znajdują się w naszym domu. Nie powinny one przebiegać przez środek pokoju, gdyż wtedy mogą stać się przyczyna potknięcia czy upadku. Warto zadbać o to aby kable przebiegały wzdłuż ścian, a jeśli to możliwe były do niej przymocowane.

  • Schody
Schody, z których korzysta osoba cierpiąca na osteoporozę powinny być dobrze oświetlone i wyposażone w poręcz, z której mogłyby korzystać chora osoba. Wart również zwrócić uwagę na powierzchnię schodów i zadbać o to by nie była śliska.

  • Okulary
Okulary powinny być dobrane stosowanie do wady wzroku. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania szkieł dwuogniskowych, gdyż mogą one zniekształcać obraz  zwłaszcza przy schodzeniu po schodach i patrzeniu w dół.

  • Łazienka
W łazience zaleca się stosowanie mat antypoślizgowych, nie tylko na podłodze, ale również w wannie i pod prysznicem. Jako dodatkowy środek ostrożności wskazane jest również zamontowanie drążków nad wanną, które ułatwiają wychodzenie z niej po kąpiel. Warto również pomyśleć o zamocowaniu siedzenia w wannie, które jest bardzo pomocne w czasie kąpieli.

Komentarze do: Jak uniknąć upadków i złamań w domu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz