Szukaj

Owłosiona gałka oczna spowodowana rzadkim guzem

Podziel się
Komentarze0

Rzadki guz u 19-letniego Irańczyka spowodował, że włosy rosły na jego gałce ocznej. Opis przypadku opublikowano w New England Journal of Medicine. Guz, zwany rąbkową torbielą skórną, był łagodny i obecny u niego już od urodzenia.Stopniowo rósł, aż osiągnął 5 mm średnicy i porósł czarnymi włosami, wyjaśniają naukowcy z Tabriz University of Medical Science w Iranie.

Rąbkowe torbiele skórne nie są powszechne – okulista może spotkać najwyżej 2 przypadki w ciągu całej swojej kariery, wyjaśnia dr Mark Fromer, dyrektor Fromer Eye Centers w USA.

Guzy te zawierają w sobie tkanki normalnie znajdowane w innych częściach ciała. Najczęściej, torbiel rąbkowa zawiera mieszki włosowe, ale można też znaleźć w niej tkankę chrzęstną albo gruczoły potowe.


Guzy te mogą spowodować astygmatyzm, ale generalnie nie powodują jakichś tragicznych problemów ze wzrokiem, ponieważ typowo nie pokrywają centrum rogówki, które jest ważną częścią oka w procesie widzenia, wyjaśnia dr Former.

Torbiel rąbkową można usunąć z powodów kosmetycznych, ale jej usunięcie nie powoduje zmian w wzroku pacjenta.

Dr Former sam miał ostatnio pacjentkę z takim guzem zawierającym włosy, ale sama kobieta nie chciała jej usuwać – torbiel nie rosła, nie zmieniała się i nie powodowała żadnych fizycznych dolegliwości.

Wspomniany Irańczyk zaś doświadczał łagodnego dyskomfortu oraz utraty wzroku w jednym oku, dlatego torbiel usunięto w drodze operacji chirurgicznej.

Komentarze do: Owłosiona gałka oczna spowodowana rzadkim guzem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz