Szukaj

Ocet jabłkowy - właściwości

Ocet jabłkowy ma wiele właściwości, o których nie wszyscy wiedzą. Znaczna część z nich została potwierdzona badaniami wykonanymi przez specjalistów. Ocet jabłkowy skutecznie stosowany jest między innymi w dietach odchudzających czy u osób mających problem z górnym odcinkiem układu pokarmowego. Mimo że ocet jabłkowy to prodkt naturlany, należy stosować go z rozwagą.

Ocet jabłkowy - właściwości

Ocet jabłkowy pomaga lub szkodzi w zależności od przyjmowanej dawki. Sam ocet nie działa cudów, lecz wspomaga wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie. Ocet jabłkowy z powodzeniem może być używany na przykład przez osoby chore na celiakię (poprawia trawienie i przyśpiesza rozkład tłuszczu), jednak warto zwrócić uwagę czy producent zawarł na etykiecie odpowiednie informacje na temat alergenów.

Ocet jabłkowy źródłem wielu składników mineralnych

We Francji kobiety uznają ocet jabłkowy za eliksir zdrowia i szczupłej sylwetki. Jeśli jest produkowany z dobrej jakości jabłek, w sposób naturalny i bez chemicznych dodatków zawiera takie witaminy jak A, B, C, E i P oraz wiele minerałów, między innymi potas, sód, fosfor, żelazo i miedź.

W kosmetyce i dietetyce jest ceniony jako źródło bioflawonoidów, pektyn oraz kwasów organicznych (mlekowy, cytrynowy, octowy). Bioflawonoidy mają działanie antyoksydacyjne oraz wzmacniające naczynia krwionośne, natomiast pektyny przyspieszają metabolizm i powodują, że organizm łatwiej pozbywa się substancji trujących.

Nawet starożytni Rzymianie i Egipcjanie docenili zdrowotne działanie octu jabłkowego, a Anglicy mają nawet powiedzenie, które mówi, że zjedzenie jednego jabłka dziennie wystarcza, żeby uniknąć korzystania z wizyt u lekarza.

Ocet jabłkowy - właściwości odchudzające

Ocet jabłkowy jest składnikiem wielu popularnych preparatów wspomagających odchudzanie. W połączeniu z innymi aktywnymi składnikami pomaga skutecznie zgubić zbędne kilogramy.

Jest cenionym składnikiem diet odchudzających, ponieważ poprawia trawienie, aktywizuje wszystkie naturalne procesy, w których uwalniany i spalany jest tłuszcz. Dodatkowo ocet jabłkowy stabilizuje poziom cukru we krwi, który znacznie się waha jeśli posiłku w ciągu dnia są nieregularne i obfitują w cukry proste.

Ocet jabłkowy pozwala łatwiej zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Dzieje się tak, ponieważ regulując zachodzące w organizmie mechanizmy, sprzyja ograniczeniu łaknienia na niezdrowe przekąski typu fast-food.

Jedna łyżeczka rozpuszczona w szklance wody i wypita rano poprawi samopoczucie i zdrowie. Osoby, którym zależy na redukcji masy ciała mogą pić roztwór octu jabłkowego trzy razy dziennie, przed każdym głównym posiłkiem.

Wpływ octu jabłkowego - właściwości zdrowotne i kosmetyczne

Ocet jabłkowy wspiera odbudowę flory bakteryjnej układu pokarmowego, ma również zastosowanie w leczeniu schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Pomaga zwalczyć kaszel, ból gardła i udrażnia zatoki. Stosowany bezpośrednio na skórę wspomaga leczenie między innymi trądziku, grzybicy i łuszczycy.

Poprawia jędrność i gładkość cery, ponieważ jego odczyn (pH 5,5) jest taki sam jak skóry człowieka. Należy pamiętać, że każda cera wymaga innej pielęgnacji i tym samym innego dawkowania octu jabłkowego, dlatego przed jego zastosowaniem warto zapoznać się z gotowymi recepturami zawierającymi ten składnik.

Ocet jabłkowy - przepis

Wykonanie octu domowym sposobem na pewno jest najlepszą metodą na otrzymanie naturalnego i pełnowartościowego produktu, jednak cały proces wymaga czasu i cierpliwości.

Do przygotowania octu potrzebne są: jabłka (co najmniej trzy odmiany, a im więcej tym lepiej), nóż, blender lub maszynka do mięsa, praska do ziemniaków, gęsta tkanina (na przykład tetra), miska oraz słoik. Bardzo duże ma znaczenie odpowiednie przygotowanie narzędzi, których będziemy używać. Najlepiej przemyć je ciepłą wodą z octem spirytusowym, ponieważ użyte detergenty mogą przedostać się do octu i go zniszczyć. Po wymyciu wszystko należy dokładnie wypłukać wodą.

Jabłka należy umyć i usunąć z nich gniazda nasienne, a następnie rozdrobnić za pomocą blendera lub maszynki do mięsa. W tym przypadku użycie sokowirówki nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ w procesie ścierania wiele witamin ulega zniszczeniu.

Z przygotowanej jabłkowej miazgi wyciska się sok za pomocą tkaniny lub praski do ziemniaków wyłożonej tkaniną. Powstały sok przelewamy do słoika, który przykrywamy szmatką, aby do środka nie dostały się żadne zanieczyszczenia. Słoik odstawiamy na 4 tygodnie w ciemne miejsce, gdzie temperatura osiąga od 7 do 15 stopni Celsjusza.

Po tym czasie ponownie sok przesączamy przez filtr do kawy lub gęstą szmatkę i odkładamy w chłodne miejsce na kolejne 4-6 tygodni. W czasie drugiej części fermentacji warto sprawdzać jakość octu. Gdy osiągnie pożądany smak przelewamy ocet do wyparzonej butelki i zakręcamy.

Autor: Barbara Olszar

Komentarze do: Ocet jabłkowy - właściwości (16)

ronin76
ronin76 25-01-2016 18:41

Dna moczanowa a ocet jabłkowy

8

Czy to prawda, że ocet jabłkowy pomaga przy leczeniu dny moczanowej?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (8)
Pokaż cały wątek (8)
mala_mi88
mala_mi88 16-03-2016 15:54

Czy ocet jabłkowy leczy grzybice

6

a czy ktoś wie coś więcej o działaniu octu jabłkowego na grzybicę? czy faktycznie skutecznie łagodzi jej objawy i pomaga wyleczyć?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
KamilLLL
KamilLLL 15-01-2016 15:52

Uczulenie na jabłko

2

Mam uczulenie na JABŁKO :(... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze