Szukaj

Depilacja pastą cukrową

Podziel się
Komentarze0

Depilacja pastą cukrową – inaczej ‘cukrowanie’ – to znany od lat sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia. Kobiety na Bliskim Wschodzie wykorzystują ją od stuleci, popularna była także m.in. w starożytnym Egipcie. Stosowana po dziś dzień powszechnie uchodzi za w stu procentach naturalny sposób na usunięcie zbędnych włosków. Jakie są zalety i wady tego zabiegu? Jak przeprowadzić go w domu?

Depilacja pastą cukrową

Metodę depilacji pastą cukrową uznaje się za najbardziej naturalną metodę pozbycia się niechcianego owłosienia.  Jest o wiele skuteczniejsza od kremów depilujących czy maszynek do golenia, ponieważ usuwa włosy wraz z cebulkami, co skutkuje dwoma lub nawet trzema tygodniami gładkiej skóry. W krajach arabskich, gdzie sięga historia cukrowania, w celu usunięcia włosków używano karmelu, czyli roztopionego cukru. Współcześnie do zabiegu stosuje się specjalną masę zawierającą - oprócz cukru - sok z cytryny i mieszankę łagodzących ziół, którą można po prostu kupić, ale niektórzy wolą zrobić ją sami w domu z naturalnych i łatwo dostępnych składników.

Zalety i wady cukrowania

Jedną z najważniejszych zalet pasty cukrowej jest fakt, iż nie przykleja się ona do skóry, a jedynie do włosków, w ten sposób nie drażniąc naskórka i praktycznie nie powodując bólu ani dyskomfortu. Nie powoduje również podrażnień, co wzmacnia efekt gładkiej skóry na dłużej. Ponieważ włoski są usuwane zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, pasta ani ich nie łamie ani nie urywa. Bardzo dobrze chwyta krótkie włoski, nawet te o długości 1-2mm. Można ją stosować zarówno na gorąco, jak i na zimno – co jest wskazane dla osób z przypadkami skóry naczyniowej oraz żylakami, wyklucza też poparzenie skóry i podrażnienia.

Także skład pasty cukrowej, oparty na bazie wyłącznie naturalnych składników (wspomniane wcześniej: cukier, sok z cytryny i woda), gwarantuje brak wywołania reakcji alergicznych, co byłoby możliwe w przypadku używania kremów do depilacji.

Za nieliczne wady metody cukrowania należy uznać chociażby fakt, iż samo przygotowanie masy jest czasochłonne i nie zawsze się uda, zaś zabiegi tego typu przeprowadzane w salonach kosmetycznych trwają o wiele dłużej niż woskowanie i są znacznie droższe – np. za depilację nóg trzeba zapłacić przynajmniej 200 zł.

Niektórym osobom może również przeszkadzać to, że pasta cukrowa rozjaśnia skórę, co dla wielbicieli ładnej opalenizny brzmi niezbyt ciekawie. Także w przypadku męskiego zarostu na brodzie, pomimo iż można ją stosować na niemal wszystkie części ciała, pasta cukrowa może okazać się nieskuteczna.

Cukrowanie w domu

Chociaż przeprowadzenie zabiegu w zaciszu własnego domu wbrew pozorom może wydawać się proste, to mimo wszystko trzeba nabrać wprawy w cukrowaniu.

Jak przygotować pastę cukrową?

Do przygotowania masy potrzeba: dwóch szklanek cukru, ¼ szklanki soku z cytryny i ¼ szklanki wody. Wszystkie te składniki należy umieścić w rondelku i, gotując na małym ogniu, cały czas mieszać drewnianą łyżką (trzeba uważać, aby jej nie przypalić) aż do uzyskania jednolitej masy w kolorze karmelu. Kiedy pasta przypomina już płynny karmel – czyli, innymi słowy, skarmelizowała się – należy przełożyć ją do słoiczka i odstawić do ostygnięcia.

Aby zastosować pastę, odrywamy kawałek wystudzonej masy i podgrzewamy ją, np. za pomocą gorącego powietrza z suszarki do włosów. Gdy stanie się plastyczna i zmieni kolor na jasnobeżowy, wówczas formujemy z niej kulkę i nakładamy na skórze "pod włos", dociskamy tak, by pokryła ją cienką warstwą i szybkim ruchem odrywamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków.Resztki masy zmywamy ciepłą wodą.

Metod depilacji jest tak wiele, iż z pewnością każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Warto jednak wypróbować sposób stosowany od lat przez arabskie kobiety, by móc na długo cieszyć się gładką i odżywioną skórą.

Kinga Siedlik

Komentarze do: Depilacja pastą cukrową

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz