Szukaj

Nowy lek stosowany w leczeniu jaskry i nadciśnienia ocznego

Podziel się
Komentarze0

Adamed - wiodący polski producent farmaceutyków, wprowadza na rynek nowy lek o nazwie, ROZALIN stosowany w okulistyce w leczeniu jaskry i nadciśnienia ocznego. Wartość rynku na ten lek wynosi około 50 mln złotych rocznie. Dotychczas dostępny był tylko jeden produkt oferowany przez zagraniczny koncern i nowy polski  lek jest szansą na obniżenie kosztów  terapii dla ponad 100 tysięcy pacjentów.Warszawa, 3 listopada 2008 r. –  Rozalin jest lekiem obniżającym ciśnienie śródgałkowe w oku stosowanym w leczeniu jaskry i nadciśnieniu ocznym. W Polsce na to schorzenie cierpi blisko 800 tys. osób, z czego leczy się co ósmy pacjent. Terapia Rozalinem umożliwia obniżenie kosztów leczenia dla pacjentów z tą chorobą o 30 proc. w stosunku do terapii wcześniej obecnej na polskim rynku. 

Proces rejestracji leku na polskim rynku rozpoczął się w 2006 roku i trwał blisko 2 lata. Wymagał od polskiego producenta przeprowadzenia własnych badań skuteczności leku zgodnych z wytycznymi EMEA ( Europejskiej Agencji ds. Leków)  oraz badań tolerancji miejscowej. Oparty o substancją czynną o nazwie dorzolamid, lek Rozalin pomyślnie przeszedł proces rejestracji i trafił do aptek w całej Polsce. Po pierwszym miesiącu obecności na rynku stosuje go blisko 9 tys. pacjentów.

„Wprowadzany przez polską firmę Adamed lek stanowi cenne uzupełnienie możliwości zachowawczego leczenia jaskry. Najczęstsza postać tej choroby – jaskra pierwotna otwartego kąta – przebiega początkowo bezobjawowo. Zbyt późno rozpoznana lub niewłaściwie leczona może doprowadzić do całkowitej utraty widzenia. Choroba w tej postaci dotyczy osób po 40 roku życia i częstość jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem. Z tego powodu u osób w podeszłym wieku zwłaszcza, u których występują inne czynniki ryzyka rozwoju jaskry należy przeprowadzać regularne, przynajmniej jeden raz w roku, badanie okulistyczne mające na celu rozpoznanie choroby w najwcześniejszym stadium jej rozwoju” – Prof. dr hab. med. Roman Goś, Kierownik II Katedry Chorób Oczu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.


Jaskra – choroba oczu prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki i co za tym idzie pogorszenia lub utraty wzroku. Do uszkodzenia nerwu wzrokowego najczęściej dochodzi w wyniku nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Na jaskrę choruje na świecie ok. 67 mln osób, ponad 7 mln jest z tego powodu całkowicie niewidomych. Jaskra może niepostrzeżenie
skraść prawie 90 procent pola widzenia w oku. Do grupy ryzyka zaliczani są pacjenci
z krótkowzrocznością, chorujący na cukrzycę i po urazach oczu oraz wszystkie osoby,
które przekroczyły 45 rok życia.

Adamed – lider na polskim rynku leków nowej generacji dla wielu grup terapeutycznych m.in. kardiologii, psychiatrii, pulmonologii, ginekologii i leczeniu infekcji dróg moczowych. Adamed jest właścicielem dwóch dużych zakładów produkcji leków: w Pieńkowie koło Warszawy i w Ksawerowie na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Misją firmy jest poszukiwanie nowych terapii na choroby cywilizacyjne, takie jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i otyłość oraz nowotwory. Adamed intensywnie rozwija swoje działy badawcze, inwestując w sprzęt laboratoryjny i szkolenie polskich naukowców. W ciągu pięciu ostatnich lat wydatki na badania i rozwój w firmie Adamed wyniosły blisko 100 mln zł. W tym czasie w laboratoriach firmy opracowano ponad 20 patentów na własne formuły leków. Firma ze 100% udziałem kapitału polskiego powstała w 1986 roku. Funkcję Prezesa Zarządu pełni Maciej Adamkiewicz.

Dodatkowych informacji udzielają:

Iwona Kubicz                       
mobile: (+48) 0 509 366 041       
e-mail: ikubicz@onboard.pl

Komentarze do: Nowy lek stosowany w leczeniu jaskry i nadciśnienia ocznego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz