Szukaj

Nowa zoonoza?

Podziel się
Komentarze0

Nowy wirus z rodziny koronawirusów zaczyna niepokoić władze zdrowia publicznego po tym, jak zabił człowieka w Arabii Saudyjskiej kilka miesięcy temu, a teraz powiązano go z dwoma innymi przypadkami. Najnowsze analizy genetyczne, opublikowane w przeglądzie mBio pokazują, iż nowy wirus jest bardzo silnie spokrewniony z tymi, które znajdujemy u nietoperzy.Badacze przestudiowali genom wirusa HCoV-EMC/2012, aby dowiedzieć się więcej o jego pokrewieństwie z innymi oraz o jego możliwych źródłach.

Rezultaty analizy mogą posłużyć do opracowania metod diagnostycznych, terapii i szczepionek na wypadek pojawiającej się choroby.

Dr Ron Fouchier z Erasmus Medical Center w Holandii, wyjaśnia: wirus ten jest bardzo silnie powiązany z wirusami, które znajdujemy u nietoperzy żyjących w Azji. Nie ma żadnego ludzkiego wirusa tak blisko z nim spokrewnionego. Przypuszczamy więc, że ma pochodzenie zwierzęce.


Przypadek w Arabii Saudyjskiej dotyczył 60-letniego mężczyzny, który ucierpiał z powodu ostrego zapalenia płuc i niewydolności nerek.

Naukowcy z całego świata zaczęli więc obawiać się zagrożenia, które stanowi cała rodzina koronawirusów, do której należy także niesławny wirus SARS, czyli patogen odkryty w 2002 roku. Do tej pory, wirus SARS spowodował śmierć ponad 900 osób.

Wirus HCoV-EMC/2012 jest aktualnie bardzo starannie analizowany po tym, jak bardzo podobnego do niego mikroba odkryto u dwóch innych pacjentów.

Dr Ron Fouchier wyjaśnia: nie ma wątpliwości, że są to bardzo podobne do siebie mikroorganizmy. Jest to ten sam gatunek. To oczywiście rodzi nowe pytania. Czy będziemy potrzebować nowych leków antywirusowych lub szczepionek? Mam nadzieję, że nie.

Komentarze do: Nowa zoonoza?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz