Szukaj

Nowa terapia przeciwko bezsenności

Podziel się
Komentarze0

Naukowcom amerykańskim właśnie udało się zidentyfikować enzym mózgowy, który odgrywa kluczową rolę dla zasypiania i dla ciągłości snu. Być może odkrycie to pozwoli opracować nowe terapie przeciwko zaburzeniom snu. Odkrycie zostało opublikowane w przeglądzię naukowym The Journal of Neuroscience.Dlaczego nie możesz spać?

Bezsenność to zaburzenie snu zdarzające się najczęściej i dotyka statystycznie jedną osobę na pięć. Lekarze zidentyfikowali już oczywiście wiele czynników, które powodują bezsenność, takie jak stres, na przykład.

Ale za tymi odkryciami często nie idą żadne skuteczne terapie, a więc ludzie cierpiący na bezsenność nie mają innego ratunku poza nadużywaniem leków nasennych, z którymi wiążą się potencjalne skutki uboczne. W dodatku, leki te mają czasami dość umiarkowaną skuteczność.

Stąd więc znaczenie odkrycia, którego dokonali badacze z uniwersytetu w Bostonie w Stanach Zjednoczonych.

CaMKII  i zaburzenia snu

W przebiegu swojego badania, doktor Subimal Datta wraz ze swoimi kolegami, skoncentrowali się nad bardzo szczególnym enzymem mózgu. Jest to proteina znana pod nazwą kinazy wapniowej/kalmodulinowej (CaMKII) i jest ona związana z procesami snu.


Jak wyjaśniają naukowcy, sen jest podzielony na wiele faz: faza REM (Rapid-eye movement), w czasie której mózg jest ciągle aktywny, oraz fazy nie-REM. Aby przetestować dzialanie enzymu na sen, naukowcy dali szczurom molekuły zdolne do blokowania działanie tej substancji, a następtnie zaobserwowali, że gryzonie spały dłużej.


A bardziej precyzyjnie, kiedy enzym ten został zablokowany, różne fazy snu przebiegały normalnie. Natomiast, kiedy enzym nie był blokowany, szczury cierpiały z powodu bezsenności. Poważnej bezsenności.

Specyficzne leczenie bezsenności, już wkrótce?

Sen jest jedną z największych tajemnic świadomości, wykaśnia doktor Subimal Datta, kierujący badaniami. Jest on regulowany przez delikatną równowagę między różnymi procesami biologicznymi, środowisko i zachowanie, ale mechanizmy – dokładne mechanizmy -  które odpowiadają za jego regulację, nie są dobrze poznane.

Ostatecznym celem moich badań, wyjaśnia jeszcze doktor Subimal Datta, było pogłębienie wiedzy na temat tego w jaki sposób sen jest regulowany na poziomie komórkowym.

Jak dodaje jeszcze uczony, miał on nadzieję, że tego typu badnia pozwolą znaleźć przyczyny i sposoby leczenia wielu różnych zaburzeń snu. Jedną z dobrych nowin, które są dostarczane przez te badania to fakt, iż molekuła, która może zablokować podejrzany enzym, jest używana w bardzo niskich dawkach. A to w ten sposób otwiera drogę do innych prac badawczych, które pozwolą opracować nowe leki na bazie tego procesu i tej tajemniczej molekuły.

Bardziej specyficzny sposób i bardziej zaadaptowana metoda leczenia tego typu zaburzeń snu z całą pewnością będzie korzystna dla zdrowia publicznego, podsumowuje doktor Subimal Datta. Nie trzeba bowiem przypominać, że bezsenność może mieć naprawdę niszczycielskie skutki dla zdrowia cierpiącej z jej powodu osoby.

Komentarze do: Nowa terapia przeciwko bezsenności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz