Szukaj

Nowa metoda regeneracji siatkówki oka

Podziel się
Komentarze0

Zespół badawczy z Wielkiej Brytanii odkrył właśnie, że hormon wzrostu (IGF1) wpływa na transplantację komórek fotoreceptorów prekursorowych, poprzez oddziaływanie na mikrośrodowisko siatkówki pacjenta, umożliwiając lepsze przemieszczanie się i integrację komórek w siatkówce dorosłej myszy.„Śmierć fotoreceptora jest zmianą nieodwracalną i stanowi główną przyczynę nieuleczalnej choroby w krajach rozwiniętych gospodarczo” - wyjaśnia Dr. Rachael A. Pearson, członek Department of Genetics na University College London Institute of Ophthalmology.

Terapia komórkami macierzystymi oferuje nowatorską strategię naprawy siatkówki, ale by przywrócić widzenie, potrzebna jest duża liczba komórek.

Podczas tych badań wykorzystano wirusy z rodziny adenowirusów (AAFs) po to, by wprowadzić do siatkówki dorosłej myszy trzy czynniki wzrostu, które wcześniej pełniły rolę w rozwoju fotoreceptora: JGF1, czynnik wzrostu fibroblastów (FGF2) i czynnik neurotroficzny pochodzenia rzęskowego (CNTF).


 Trzy tygodnie po transplantacji w siatkówce były obecne zintegrowane i zróżnicowane komórki fotoreceptorów. Naukowcy zauważyli, że wszystkie trzy czynniki wzrostu są obecne w procesie rozwoju siatkówki.

Wywnioskowali, że jest możliwe ingerowanie w środowisko siatkówki podczas transplantacji fotoreceptorowej komórki, poprzez wektory AAV. Badacze spostrzegli, że IGF1 jest związany z regulacją czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego(BDNF).

„Te ważne badania wykazują, że przez modyfikowanie środowiska czynnikiem wzrostu możemy wpłynąć na przetrwanie komórki” - podkreśla Dr John Sladek, profesor neurologii i pediatrii ma University of Colorado School of Medicine. „Skupiliśmy się na siatkówce, ale wierzymy, że czynnik wzrostu również może być skutecznie wykorzystany w transplantacji w innych obszarach mózgu.”

Komentarze do: Nowa metoda regeneracji siatkówki oka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz