Szukaj

Naukowcy radzą, jak odróżnić przeziębienie od alergii

Podziel się
Komentarze0

Przeziębienie i alergia mogą wywoływać podobne objawy, a pierwszym krokiem w ich złagodzeniu powinno być wykrycie, która z dolegliwości nam doskwiera - zalecają naukowcy z American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI).


Przeziębienia mogą być spowodowane przez jeden z ponad 200 wirusów przekazywanych od osoby do osoby. Alergie, które nie są zakaźne, są powodowane natomiast przez alergeny, takie jak np. pyłki, które skłaniają system immunologiczny do zbyt mocnej reakcji.

Na wiosnę wysoki poziom stężenia pyłków drzew i traw jest przyczyną kichania i innych objawów typowych dla przeziębienia.

Eksperci z ACAAI podkreślają, że istnieje kilka sposobów na rozróżnienie pomiędzy wiosenną alergią a przeziębieniem. Przeziębienie zazwyczaj przechodzi przez kolejne fazy, zaczynając się od niedrożności nosa, podrażnienia gardła i niewielkiej gorączki do kichania i kataru z zagęszczeniem żółtego lub zielonego śluzu. Typowe objawy alergii to między innymi kichanie, swędzeniu oczu i nosa, ale śluz zazwyczaj nie ma zabarwienia.


Podczas gdy przeziębienie trwa zazwyczaj tydzień lub dwa, objawy alergii utrzymują się długo i mogę pogarszać się w skutek stałego wystawienia na działanie alergenów powodujących widoczne objawy. Wiosenna alergia może utrzymywać się sześć tygodni, albo i dłużej.

Ból i gorączka najprawdopodobniej wskazują na przeziębienie, zaś swędzenie oczu jest mocnym dowodem na alergię.

Ból gardła i kaszel mogą wystąpić również w przypadku alergii, jednak najczęściej sugerują one właśnie przeziębienie. Kaszel pojawia się często u osób przeziębionych, ale może również być oznaką astmy związanej z alergią, w szczególności w przypadku dzieci. ACAAI zaleca, aby osoby cierpiące na przewlekły kaszel skonsultowały swój stan zdrowia z alergologiem.

Komentarze do: Naukowcy radzą, jak odróżnić przeziębienie od alergii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz