Szukaj

Mały alergik, czyli jakie rodzaje alergii mogą zagrażać malcowi?

Podziel się
Komentarze0

Obecnie coraz częstszym problemem u dzieci są różnego rodzaju alergie. Mogą pojawić się praktycznie w każdym wieku, odmienne są zarówno ich przyczyny, jak i pierwsze objawy. Skąd biorą się alergie? Jak rozpoznać poszczególne jej postaci? Warto dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu, aby w razie potrzeby szybko zareagować i włączyć odpowiednie leczenie.

Mały alergik, czyli jakie rodzaje alergii mogą zagrażać malcowi?

Termin „alergia” oznacza zwiększoną odczynowość. Może ona być wywołana przez rozmaite czynniki (tzw. alergeny nazywane też antygenami)- leki, poszczególne składniki pokarmowe, ukąszenia owadów, niektóre rozpylane w powietrzu substancje, czy też pyłki roślin.

U dzieci bardzo często pojawia się alergia na składniki pokarmowe- najczęściej na antygeny mleka krowiego, kurze jaja, mąkę pszenną, owoce cytrusowe bądź też truskawki. Trzeba jednak pamiętać, że alergie pokarmowe nie są tym samym co nietolerancje pokarmowe- mimo, że objawy kliniczne są bardzo zbliżone. Z tego względu, nawet gdy podejrzewamy konkretną alergię, lepiej dokładnie zbadać dziecko u specjalisty.

Jakie sygnały powinny zaalarmować nas o konieczności wizyty lekarskiej?

Alergia może przybierać różne formy. Spośród jej licznych, często złożonych postaci możemy wyróżnić kilka tych najbardziej charakterystycznych:

  • alergia skórna- rozpoznamy ją po specyficznych wykwitach skórnych o charakterze wyprysków alergicznych lub pokrzywki. Zmiany najczęściej umiejscowione są na kończynach- przede wszystkim w zgięciach łokci i kolan. Podstawą wyprysku jest grudka wysiękowa znajdująca się na zapalnym podłożu.
  • alergia oddechowa/ wziewna- jej najpowszechniejszymi objawami są utrzymujące się okresowo katary sienne. Często dochodzi do zwężenia się oskrzeli (jest to tzw. zapalenie spastyczne). Dodatkowo alergii tej zazwyczaj towarzyszy przewlekły kaszel, chrypa, a nawet nawracające się zapalenia krtani.
  • alergia kontaktowa- następuje na skutek bezpośredniego kontaktu alergenu ze skórą. Powoduje zapalno-złuszczające się zmiany, często mocno piekące i uciążliwe dla chorego. Postać ta występuje przykładowo przy uczuleniach na substancje zawarte w środkach piorących.
  • alergia mieszana- jest w zasadzie połączeniem kilku opisanych wcześniej postaci. Może przejawiać się na przykład równoczesnym wypryskiem niemowlęcym i astmą oskrzelową bądź też  pokrzywką i pyłkowicą.
  • alergia uogólniona- jest gwałtowną reakcją organizmu charakteryzującą się obrzękami i objawami zapaści krążeniowo- oddechowej.  Niektóre jej przypadki mogą nawet zagrażać życiu dziecka. Postać alergii uogólnionej może pojawić się jako następstwo ukąszenia owadów, czy też podania niektórych leków.
Wymienione dolegliwości stanowią jedynie te najbardziej charakterystyczne postaci alergii. Są to jednak objawy, które możemy rozpoznać samodzielnie i które powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Leczenie alergii jest skomplikowane i zazwyczaj powinno być dobierane indywidualnie. W żadnym wypadku nie należy podawać leków na alergię samodzielnie, bez wcześniejszej konsultacji z alergologiem.


Autor:

Aleksandra Piechel

Komentarze do: Mały alergik, czyli jakie rodzaje alergii mogą zagrażać malcowi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz