Szukaj

Najnowsze odkrycia: komórki tłuszczowe również potrzebują snu

Podziel się
Komentarze0

Przez długo czas sądzono, że podstawową funkcją snu jest zapewnienie odpoczynku naszemu mózgowi. Nowe badania kwestionują ten pogląd. Jak odkryli naukowcy, zbyt mała ilość snu wywiera szkodliwy wpływ również na komórki tłuszczowe, zaburzając ich zdolność do prawidłowego reagowania na insulinę – hormonu kluczowego w zarządzaniu zasobami energii.Nie od dziś wiadomo, że brak snu wiąże się z zaburzeniami funkcji mózgu powodując obniżenie koncentracji i osłabienie funkcji poznawczych.

Najnowsze badania, z których raport opublikowano w październikowym wydaniu Annals of Internal Medicine, jako pierwsze zaobserwowały bezpośrednie powiązania pomiędzy brakiem snu a zaburzeniem gospodarki energetycznej ludzkiego organizmu, która na dłuższą metę może do prowadzić do przyrostu wagi, cukrzycy i innych problemów zdrowotnych.

Jak się okazuje, odpowiedni wypoczynek odgrywa tutaj równie ważną rolę, co w przypadku funkcji mózgu.

- Odkryliśmy, że komórki tłuszczowe także muszą spać, by prawidłowo funkcjonować. Tkanka tłuszczowa pełni w organizmie człowieka bardzo ważną rolę, choć wiele osób postrzega ją jako coś negatywnego – mówi autor badań Matthew Brady, wiceprzewodniczący Committee on Molecular Metabolism and Nutrition z University of Chicago.


W badaniu wzięło udział sześć młodych, zdrowych i szczupłych osób. Wszyscy ochotnicy poddali się dwóm seriom doświadczeń. Podczas pierwszej, każdy nich spędził w łóżku 8.5 godziny przez cztery noce z rzędu, podczas drugiej - tylko po 4.5 godziny.

 W trakcie trwania obydwu serii ściśle kontrolowano ilość pożywienia przyjmowanego przez uczestników badań. W obu przypadkach była ona jednakowa.

Następnym krokiem było przeprowadzenie testów na tolerancję glukozy. Naukowcy wykonali również biopsję, pobierając od każdego uczestnika próbkę tkanki z okolic pępka, aby zbadać reakcję komórek tłuszczowych na insulinę.

Jak się okazało, u badanych pozbawianych snu reakcja na podawane dawki insuliny była znacznie obniżona.

- Czy skoro pozbawiając zdrowych ludzi snu możemy spowodować wystąpienie objawów chorobowych, to zalecając cukrzykom dłuższy wypoczynek możemy sprawić, że poczują się lepiej? Ta kwestia jest brakującym ogniwem pomiędzy snem, otyłością a cukrzycą – mówi Brady.

Komentarze do: Najnowsze odkrycia: komórki tłuszczowe również potrzebują snu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz