Szukaj

Mutacje genetyczne związane ze stylem życia ojca są dziedziczone przez wiele pokoleń

Podziel się
Komentarze0

I to nawet wtedy, kiedy mutacje te pojawią się przed poczęciem. Co więcej, mutacje z komórek rozrodczych są obecne we wszystkich komórkach potomstwa, włączając w to jego własne komórki rozrodcze. Oznacza to, że styl życia potencjalnego ojca wpływa na DNA także następnych pokoleń, a nie tylko na DNA jego bezpośredniej progenitury.Odkrycia opublikowano w The FASEB Journal.

Dr Roger Godschalk z Maastricht University w Holandii mówi: - Nasze badanie jest pilotażowe. Mamy nadzieję, że zostaną przeprowadzone bardziej szczegółowe i dogłębne studia na ten temat.

Aby dojść do takich wniosków dr Godschalk ze swoimi kolegami przyjrzał się dwóm grupom rodzin (ojciec, matka, dziecko) z Norwegian Mother and Child Cohort Study.


Pierwsza grupa miała niski roczny przychód, druga względnie wysoki. Naukowcy wybrali przychód jako kryterium, ponieważ generalnie wiąże się on ze stylem życia ludzi. Na przykład, ojcowie z grupy o niskim przychodzie częściej byli palaczami.

Badacze przestudiowali mutacje DNA u potomstwa tych ludzi i odkryli, że były one częstsze w grupie mężczyzn mało zarabiających. Rezultaty te sugerują, że warunki życia rodziców przed poczęciem mogą mieć bezpośredni wpływ na zdrowie potomstwa.

Redaktor naczelny magazynu, dr Gerald Weissmann, mówi: - Wiemy od dawna, że prewencja pośród kobiet ciężarnych ma znaczenie dla zdrowia ich potomstwa. Teraz wiemy, że mężczyźni także nie są wolni od odpowiedzialności. To, w jaki sposób o siebie dbają, nawet przed potencjalnym poczęciem, wpływa na zdrowie kolejnych pokoleń.


Komentarze do: Mutacje genetyczne związane ze stylem życia ojca są dziedziczone przez wiele pokoleń

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz