Szukaj

Mukowiscydoza u dziecka

Podziel się
Komentarze1

Mukowiscydoza jest chorobą spowodowaną zaburzeniami funkcji gruczołów wydzielania zewnętrznego. Na skutek choroby u dziecka obserwuje się nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów, które są odpowiedzialne za za wydzielanie wydzieliny przez skórę i błony śluzowe.Podstawowym objawem mukowiscydozy u dzieci jest obfity, nadmiernie słony pot. Konsekwencja tego jest słona skóra u dziecka, w niektórych przypadkach można również zaobserwować obecność kryształków soli.

Choroba prócz gruczołów wydzielających wydzielinę i potowych  w większości przypadków obejmuje również układ oddechowy dziecka. Wówczas dochodzi do wypełnienia płuc przez gęstą wydzielinę , czego efektem jest uciążliwy kaszel oraz zwiększona częstotliwość infekcji dolnych dróg oddechowych.

Na skutek mukowiscydozy, zagrożone jest również prawidłowe funkcjonowanie trzustki dziecka. Wówczas przewody trzustkowe zostają zablokowane, a tym samy trzustka nie jest w stanie wyprodukować enzymów odpowiedzialnych za trawienie tłuszczów i białek. 

Chorobie towarzyszy również wzmożony apetyt u dziecka, który jednak nie przekłada się na jego przyrost wagi. Co więcej brzuszek maluszka jest nieustannie wzdęty a jego rączki i nóżki są wychudzone. Skóra dziecka jest blada i ziemista.


Mukowiscydoza należy do grona chorób uwarunkowanych genetycznie. Choroba jest dziedziczona kiedy oboje rodzice przekażą swojemu dziecku po jednym genie powodującym mukowiscydozę. Obecnie medycyna pozwala na zlokalizowanie genu odpowiadającego za powstanie mukowiscydozy. Rodzicom wykonuje się badania, które mogą stwierdzić czy są oni nosicielami tego genu.


Dolegliwości towarzyszące mukowiscydozie:

  • nadmierne pocenie się
  • odwodnienie i wstrząs
  • zapalenie płuc i choroby układu oddechowego
  • cukrzyca
  • zapalenie zatok przynosowych
  • uszkodzenie wątroby
  • refluks żołądkowo jelitowy
  • choroby układu pokarmowego
  • niedożywienie
  • niepłodność

Leczenie dzieci chorych na mukowiscydozę

Obecnie nie istnieje możliwość całkowitego wyleczenia choroby, jednak wczesne jej rozpoznanie poprawia stan dziecka. Większość przypadków mukowiscydozy może być wykryta już w życiu płodowym dziecka.

W przypadku dzieci chorych na mukowiscydozę ważną rolę odgrywa również dieta. Chore dziecko powinno spożywać około 50% kalorii więcej od normalnej dawki, która powinno spożywać zdrowe dziecko. W większości przypadków diecie dziecka powinno towarzyszyć przyjmowanie enzymów trzustkowych, które pozwolą dzieci normalnie trawić.

Jeśli chodzi o leczeni układu oddechowego objętego mukowiscydozą zaleca się codzienny drenaż ułożeniowy, który pozwala uwolnić i usunąć nadmiar wydzieliny z płuc dziecka. W niektórych przypadka stosuje się także tlenoterapię.

Obecnie dzieci chore na mukowiscydozę dożywają niemal 28 lat. Jest również coraz więcej przypadków, gdzie osoby chore żyją nawet do 50 roku i prowadzą aktywny styl życia. Warunkiem jest tylko wczesne zdiagnozowanie schorzenia oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. Konieczna jest również pomoc i wsparcie rodziny.

Komentarze do: Mukowiscydoza u dziecka (1)

mirka70
mirka70 11-10-2011 10:19

zapytanie o wskazówki

1

Szukam wszystkiego co dotyczy mukowiscydozy, czytałam już tak wiele, że nie nie potrafię wskazać ilości. Moje dziecko ma mukowiscydoze, nigdy bym się nie spodziewała takiego biegu wydarzeń. Szukam teraz jakiegoś ośrodka ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze