Szukaj

Sprawdź, co masz w genach!

Podziel się
Komentarze1

Dziedziczenie to sposób przekazywania genów. Wszystkie, które otrzymujemy są od rodziców, więc każda cecha wywołana przez gen dominujący prawdopodobnie występuje i u nich. Jeśli potrafisz zwijać język w rulonik, to prawdopodobnie i twoi rodzice tak potrafią i przynajmniej jedno z czworga dziadków będzie posiadać cechę dominującą.

Sprawdź, co masz w genach!

Po co nam ten dominujący gen?

Jest on potrzebny dlatego, że otrzymujemy podwójny zestaw genów – po 23 chromosomy od mamy i taty. Jeśli chodzi o każdą cechę, mamy dwie możliwości. Odpowiednim tego przykładem, może być kolor oczu. Po każdym rodzicu, dziedziczymy po jednym genie kodującym kolor oczu, czyli w sumie mamy ich dwa. Co się dzieje, gdy jeden gen jest koloru brązowego a jeden niebieskiego? Ujawnia się wtedy tylko jeden z nich, ten silniejszy, który maskuje ten drugi. Mówimy wówczas, że ten gen jest dominujący. I tak na przykład, gen oczu brązowego jest zazwyczaj dominujący nad genem oczu niebieskich.

Drugi gen, który zostaje zamaskowany przez ten silniejszy, czyli dominujący, nazywamy jest genem recesywnym. Aby ten gen się ujawnił, musi być obecny w obu zestawach genów otrzymanych od rodziców. Jak sprawdzić to w prosty sposób? Wystaw do góry kciuk, jeśli potrafisz wygiąć go o więcej niż 30 stopni, to masz tak zwany kciuk autostopowicza, jest to właśnie działanie genu recesywnego. Cechy recesywne, często przeskakują o jedno pokolenie – niektóre cechy dziadków, nieobecne w ich pokoleniu ujawniają się u wnuczków.


Istnieje jeszcze chromosom X, którego zaburzeniem może być problem z widzeniem barw. Można to sprawdzić w bardzo prosty sposób, wystarczy znaleźć krążek barw kolorowych plamek, w których umieszczona będzie liczba. Jeśli nie będziemy w stanie odczytać ukrytej tam liczby, wywołane to będzie zaburzeniem genu recesywnego na chromosomie X. Dziewczęta, które odziedziczyły ten gen, zwykle nie maja z tym problemu, sprawa dotyczy chłopców, którzy mogą nie rozróżniać pewnych kolorów. Jeśli, ktoś cierpi na ślepotę barw, prawdopodobnie jest to gen odziedziczony od matki.


Trochę kreatywności!

Jeśli mamy chęć zabawy w odkrywcę, mozemy prześledzić drogę naszych genów w rodzinie, sporządzając drzewo genealogiczne. Zbierz zdjęcia krewnych i przyklej je na dużym arkuszu, połącz liniami oznaczającymi pokrewieństwo. Sprawdź wszystkich pod kątem genów opisanych na tych stronach i zapisz wynik na zdjęciu.

Jak odnaleźć cechy, które budują geny? Mówiąc najogólniej, gen to instrukcja dla organizmu, jak powinien działać. To jak zostaliśmy zaprgogramowani zależy od pakietu genetycznego rodziców.

Kilka przykładów na sprawdzenie, co masz w genach:

  • Czy potrafisz zwinąć język w rulonik? Nie oszukiwać ściskając wargami!
  • Jeśli szczytowy odcinek małego palca, jest lekko zakrzywiony w stronę serdecznego, to posiadamy wtedy tzw. zakrzywiony mały palec.
  • Rowek w podbródku, powstaje dzięki genowi dominującemu.
  • Linia włosów na czole po zaczesaniu do tyłu może być prosta lub układać się w ząbek.
  • Piegi stają się wyraźniejsze pod wpływem słońca, to plamki ciemniejszej barwy na skórze.
  • Jeśli na rejonie środkowej części stopy lub dłoni rosną włosy, oznacza to, że posiadamy gen mid-digital hair.
  • Który kciuk jest na wierzchu, gdy splatamy palce dłoni? To również jest zasadą działania genów.

Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Sprawdź, co masz w genach! (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze