Szukaj

Kamica wapniowa

Podziel się
Komentarze0

Wydalanie wapnia z moczem wykazuje wahania dobowe, większe w ciągu dnia niż w nocy. Na wydalanie wapnia wpływa dieta i podaż sodu. Obserwuje się wyraźny wzrost wydalania wapnia po glukozie podanej dożylnie lub doustnie i po pokarmach białkowych. Wydalanie wapnia z moczem jest znacznie zmniejszone u większości pacjentów z ostrą i przewlekłą niewydolnością nerek.

Kamica wapniowa polega na odkładaniu się w drogach moczowych soli wapnia. W kamicy wapniowej zmniejsza się spożycie potraw zawierających większe ilości wapnia, a więc głównie nabiału. Czysta postać kamicy wapniowej występuje jednak rzadko.

Częściej występują mieszane formy kamicy wapniowej: kamica moczanowo-wapniowa, kamica szczawianowo-wapniowa oraz kamica fosforanowo-wapniowa.


Dieta w kamicy wapniowej:

Nalezy stosować dietę z ograniczeniem produktów o dużej zawartości wapnia. Należy zwrócić uwagę, iż stosunkowo dużo wapnia może zawierać woda wodociągowa, korzystne jest wiec stosowanie specjalnych filtrów do wody pochłaniający ten pierwiastek. Zaleca się również ograniczenie soli kuchennej.

Komentarze do: Kamica wapniowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz