Szukaj

Zapalenie dróg moczowych u dziecka

Podziel się
Komentarze0

W skład budowy dróg moczowych wchodzą nerki, moczowody, pęcherz i cewka moczowa. Nerki filtrują krew produkując mocz, z którym wydalane są toksyczne lub nieprzydatne dla organizmu substancje. Najwięcej moczu oddaje noworodek, robi to niemal co godzinę, wraz z wiekiem niemowlęcia  częstotliwość oddawania moczu spada do kilkunastu razy na dobę.Aby nie doprowadzić do infekcji dróg moczowych u dziecka należy  przestrzegać zasad higieny. Dlatego należy często zmieniać pieluszki dziecku  w ten sposób zapobiegając mnożeniu  się w nich bakterii. W innym wypadku drogą wstępującą z krocza przez cewkę moczową, infekcja szybko rozprzestrzenia się się ku górze.

Zapalenia górnego odcinka dróg moczowych, cewki i pęcherza ma zwykle łagodny przebieg. Jednak z banalnej infekcji, szybko może się ona przekształcić w odmiedniczkowe zapalenie nerek o ciężkim przebiegu. Dzieje się tak gdyż, u niemowląt nie jest jeszcze sprawnie wykształcony mechanizm cofania się moczu z pęcherza do moczowodów.

Na odmiedniczkowa zapalenie nerek zapada średnio 3- 4% dziewczynek i około 2% chłopców. W znacznej ilości przypadków główną przyczyną jest zakażenie pałeczką jelitową Escherichia  coli. Znakomite warunki do rozwoju tej bakterii znajdują się u zewnętrznego ujścia cewki moczowej.

Ogólne objawy towarzyszące zapaleniu dróg moczowych u małych dzieci to:

  • gorączka
  • wymioty
  • biegunka
  • drażliwośćłaczliwośćbrak apatytu
Przyczyny


Zapalenie dróg moczowych zdarza się częściej u dziewczynek niż u chłopców . Jest to spowodowane tym, że dziewczynki mają krótsza cewkę moczową , która uchodzi bliżej odbytu. W ten sposób bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym mają krótszą drogę.

W czasie mycia krocza przede wszystkim u dziewczynek należy zwrócić uwagę, aby czynność ta odbywała się od przodu do tyłu. W przypadku wystąpienia czerwonych lub różowych plamek na chusteczce używanej do wysuszania okolic cewki moczowej, należy natychmiast skontaktować się z pediatrą.Badania dodatkowe

  • Ultrasonografia
Metodą  ta pozwala uzyskać obraz organów wewnętrznych i ocenić budowę narządów wewnętrznych. Jest bezbolesna i bezpieczna dla pacjentów.  Opiera się na fizycznych właściwościach fal ultradźwiękowych. Są one wysyłane przez głowicę aparatu w głąb ciała i odbijane od tkanek o zróżnicowanej gęstości.
  • Urografia
Jest to badanie radiologiczne, służące do śledzenia drogi jaką przebywa mocz. Podany dożylnie kontrakt wydziela się wraz z moczem i jest widoczny na obrazie i zdjęciach rentgenowskich.  W ten sposób lekarz może rozpoznać np. istnienie podwójnego moczowodu, lub tzw. refluksu  czyli cofania się moczu z pęcherza do moczowodów.

Praktyczne rady

Aby przyspieszyć  leczenie zapalenia dróg moczowych, oprócz przyjmowania leków  odkażających, powinno się zwiększyć objętość wydalanego moczu. Najprostszy sposób to wypijanie dużej ilości płynów, jednak w przypadku małego dziecka może okazać się to bardzo trudne.

Komentarze do: Zapalenie dróg moczowych u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz