Szukaj

Korzyści z drzemki zależą od czasu jej trwania

Podziel się
Komentarze0

Korzyści, jakie organizm może czerpać z drzemki, zależą od czasu jej trwania. W zależności od tego, ile czasu na nią poświęcimy, możemy dodać sobie energii, poprawić koncentrację lub kreatywność.

Brak czasu na sen

We współczesnym zabieganym świecie ludzie nie mają czasu na odpowiednio długi sen każdego dnia. Tymczasem brak wystarczającej ilości snu ma negatywne skutki dla organizmu. Na internetowej stronie Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologów możemy przeczytać, że "życie w wiecznym pędzie zaburza rytm naszego snu, a trudne realia rynku pracy wymagają ciągłej rywalizacji z innymi". Niewyspanie i przemęczenie mogą powodować wiele problemów – między innymi tragiczne w skutkach wypadki samochodowe.

Negatywne skutki dla zdrowia

Niedobór snu może także powodować problemy z sercem, niekorzystne zmiany w układzie nerwowym i odpornościowym, wylew krwi do mózgu, problemy z samopoczuciem, depresję, otyłość oraz skłonność do uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Jak ważny jest sen dla naszego zdrowia zrozumieli już Japończycy. W ich kraju powstają specjalne salony dla zapracowanych osób. Mogą w nich odpocząć i wrócić do pracy z nowym zapasem energii po drzemce.

Dorośli nie tylko powinni dbać o 7-8 godzin snu w ciągu nocy, ale też starać się o drzemkę podczas dnia. Działanie drzemki na nasz organizm zależy jednak od czasu snu. Za krótki lub zbyt długi może nie pomóc osiągnąć nam założonego celu.

Czas drzemki, a korzyści z niej płynące

Jeśli chcemy dodać sobie energii, należy poświęcić 10-20 minut na drzemkę. Z kolei jeśli chcemy poprawić nasza koncentrację, zdolność do kojarzenia faktów, miejsc i twarzy – wystarczy godzina drzemki. Jeśli jednak chcemy poprawić swoją kreatywność, na drzemkę należy poświęcić około 90 minut.

W razie problemów ze snem, warto spróbować włączyć do swojego menu posiłki, które ułatwią nam zasypianie. Według naukowców takie działanie mają między innymi wiśnie, ze względu na wysoką zawartość melatoniny ułatwiającej zasypianie. Podobne właściwości wykazują orzechy ziemne oraz migdały.

Gabriela Będkowska

Komentarze do: Korzyści z drzemki zależą od czasu jej trwania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz