Szukaj

Kofeina psuje sen rannym ptaszkom

Podziel się
Komentarze0

Kofeina sprawi, że będziesz na chodzie cały dzień, ale może też skutkować tym, że będziesz się przewracać z boku na bok przez całą noc, o ile nie jesteś nocnym markiem, jak stwierdziło nowe badanie. W badaniu tym, ranne ptaszki, które konsumowały kofeinę w ciągu dnia, miały większe tendencje do budzenia się w środku głębokiego snu w nocy, w porównaniu do tych osób, które lubią późno wstawać.Badacze mówią, że jest to pierwsze badanie, które wiąże kofeinę z „chronotypem”, czyli z metodą klasyfikowania ludzi w zależności od tego, w jakim okresie dnia są oni najbardziej pobudzeni i aktywni.

Odkrycia te są wstępne i oczywiście potrzebne są dodatkowe badania, aby je potwiedzić, dodają jeszcze naukowcy.

Pięćdziesięciu studentów poproszono o notowanie swojej konsumpcji kofeiny, a także godzin snu i godzin budzenia się w ciągu tygodnia. Dodatkowo, studenci nosili na nadgarstkach urządzenia, które monitorowały ich ruchy. Miało to na celu sprawdzenie, czy studenci doświadczali okresów budzenia się po tym, jak zapadli w sen.

Co więcej, badacze również mierzyli poziomy kofeiny w ślinie swoich świnek doświadczalnych, również przez jeden tydzień.


Ponieważ chodzi tutaj o studentów, to zazwyczaj są oni tak bardzo pozbawieni snu, że tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia, ile kofeiny wlewają w siebie. Oni po prostu zasypiają, jak tylko przyłożą głowę do poduszki, mówi jeden z autorów badania, Jamie Zeiter, profesor psychiatrii oraz nauk behawioralnych na uniwersytecie Stanford University.

Aczkolwiek, w przypadku rannych ptaszków, im więcej mieli oni kofeiny w organizmie, tym więcej czasu spędzali przebudzeni w ciągu nocy, po początkowym zaśnięciu. Nie zaobserwowano tego jednak u nocnych marków, podkreśla profesor Jamie Zeiter.

Ilość kofeiny w organizmie danej osoby w czasie pójścia do łóżka może bardzo się zmieniać, dodaje jeszcze specjalista. Organizmy niektórych osób eliminują kofeinę w ciągu kilku godzin, ale kawa wypita w czasie obiadu może w dalszym ciągu pozostawać w systemie innych ludzi, nawet bardzo późno w nocy.

Aczkolwiek, ciężko jest powiedzieć, czy dana osoba mogłaby uniknąć zgubnych skutków kofeiny dla jakości snu dzięki prostemu trzymaniu się z dala od kawy (albo herbaty) po południu albo wieczorem, podkreśla profesor Jamie Zeiter.

Badanie zostało opublikowane w przeglądzie specjalistycznym Sleep Medicine.

Komentarze do: Kofeina psuje sen rannym ptaszkom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz