Szukaj

Kobieto - nie daj się okraść! 20 października Światowym Dniem Osteoporozy

Podziel się
Komentarze0

Osteoporoza stanowi obecnie jeden z największych problemów społecznych, również w Polsce. A przecież jest to choroba, której można zapobiec. Jeśli jest w porę wykryta można ją skutecznie leczyć. Czym jest osteoporoza? Jej istota polega na systematycznym, postępującym zmniejszeniu gęstości mineralnej kości, ich wytrzymałości. W początkowej fazie przebiega całkowicie bezobjawowo i co gorsze bezboleśnie.


W efekcie postępującej choroby kość staje się nadmiernie porowata i niezwykle krucha, co powoduje, że rośnie ryzyko złamań nawet przy niewielkim, pozornie niegroźnym urazie, a nawet bez jego udziału.

Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy alarmuje, że w Europie choroba zwana dawniej zrzeszotnieniem kości jest już częstszą przyczyną niepełnosprawności niż nowotwory (z wyjątkiem raka płuc).Osteoporoza jest chorobą, która często dotyka ludzi w podeszłym wieku, zarówno kobiety jak i mężczyzn. To jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych naszych czasów. Z badań prof. Edwarda Czerwińskiego, kierownika Zakładu Chorób Kości i Stawów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, wynika, że w Polsce na osteoporozę cierpi już 2,4 mln kobiet oraz 400 tys. mężczyzn. W Unii Europejskiej choruję na nią co 3-cia kobieta i co 8-my mężczyzna w wieku powyżej 50 lat. Tegoroczny Światowy Dzień Osteoporozy stanowi okazję do propagowania stylu życia minimalizującego ryzyko schorzenia.

O osteoporozie specjaliści mówią: „cicha choroba”, „cichy złodziej kości”. Cichy i bezbolesny proces ubytku masy kostnej a co się z tym wiąże, zaburzenie prawidłowej struktury przestrzennej kości, jej wytrzymałości może trwać latami. 

Na początek przyjrzyjmy się jednak fazom rozwojowym naszych kości. Otóż mniej więcej w wieku 30 lat nasze kości osiągają tzw. masę szczytową i następuje stabilizacja ich metabolizmu (naturalne procesy niszczenia kości są równoważone procesem ich tworzenia). Po 40. roku życia proces tworzenia kości zaczyna spowalniać, natomiast spowolnione do tej pory procesy niszczenia zaczynają przyśpieszać.

Około 50. roku życia dochodzi do przyspieszonej utraty masy kostnej. Procesy degradacji tkanki kostnej dotykają w szczególności kobiety, a to ze względu na zmiany hormonalne jakie zachodzą w organizmie kobiety a związane z okresem menopauzy. W tym szczególnym w swoim życiu okresie kobieta traci potężną ochronę jaką do tej pory roztaczały nad nią hormony płciowe a zwłaszcza estrogen. Według danych WHO, ok. 30% kobiet po menopauzie jest w grupie ryzyka osteoporozą.


Osteoporoza przebiega z reguły bezobjawowo, a o tym, że na nią chorujemy dowiadujemy się w niespodziewanych okolicznościach, kiedy w wyniku z pozoru niegroźnego upadku/ potknięcia doznajemy skomplikowanego złamania. W przebiegu osteoporozy złamaniom ulegają najczęściej: trzony kręgowe, przedramienia, kości ramienne, koniec bliższy kości udowej. Podatne na złamania są także i inne miejsca, np. kości podudzia, żebra. Niestety co 5. kobieta umiera po złamaniu kości szyjki udowej.

Na podstawie danych Mazowieckiego Narodowego Funduszu Zdrowia ocenia się, że co roku może dochodzić do 28 tys. złamań szyjki kości udowej w naszym kraju. Szacuje się, że do roku 2050 ta liczba będzie dwukrotnie większa.
Myśląc o osteoporozie jako o chorobie, warto wiedzieć jakie są jej czynniki ryzyka. Czego unikać, jak się zachowywać, jakie aktywne działania profilaktyczne podjąć?

Rozwojowi osteoporozy sprzyjają tzw. czynniki ryzyka, jak również pewne nasze cechy genetyczne. O ile na nasze geny nie mamy wpływu lub jest on znikomy, to już na tryb i jakość naszego życia zdecydowanie tak.

Przyjrzymy się zatem najważniejszym czynnikom ryzyka „cichej choroby”. 

Do najważniejszych z nich należą:
  • osteoporoza występująca u matki;
  • wątła budowa ciała;
  • menopauza;
  • podeszły wiek;
  • niewystarczająca ilość wapnia w diecie;
  • niedostateczny poziom aktywności fizycznej;
  • palenie papierosów;
  • alkohol;
  • leki powodujące osteoporozę (długotrwałe leczenie kortykosterydami, heparyną i antykoagulantami, lekami przeciwdrgawkowymi, hormonami tarczycy, analogami GnRH, cyklosporynami, benzodiazepinami).
Światowy Dzień Osteoporozy przypomina nam wszystkim, a zwłaszcza kobietom, o podstawowej roli profilaktyki. Pod tym pojęciem kryje się m.in. odpowiednio skomponowana dieta dostarczająca naszemu organizmowi wapnia i witaminy D. Jednak w wielu przypadkach sama dieta nie wystarczy, nie zabezpieczy dużej ilości wapnia jakiej potrzebują nasze kości. Wtedy z pomocą przychodzi współczesna farmakoterapia w postaci suplementacji naszej diety renomowanymi i sprawdzonymi preparatami wapnia (np. Ostovit 1000), a dodatkowo siarczanu glukozaminy (np. preparat Artresan z siarczanem glukozaminy).

Glukozamina występuje naturalnie w organizmie człowieka, stanowiąc składnik w procesie tworzenia łańcuchów glukozoaminoglikanów, będących materiałem budulcowym chrząstki. Wiele badań na całym świecie potwierdziło jej działanie. Najlepiej przebadaną postacią glukozaminy jest siarczan glukozaminy. Artresan zawiera w swoim składzie glukozaminę, która korzystnie wpływa na strukturę i funkcjonowanie chrząstki stawowej.

Podsumujmy, profilaktyka oraz ograniczanie lub świadoma kontrola czynników ryzyka osteoporozy mogą pomóc zapobiec lub powstrzymać postęp choroby w późniejszym okresie życia.

Niemniej, tak jak w przypadku wielu innych chorób, które przebiegają we wstępnych etapach rozwoju w utajeniu, najważniejsza jest regularna diagnostyka. W przypadku osteoporozy jest ona całkowicie bezbolesna, szybka i w wielu przypadkach bezpłatna. Kiedy wiec w Twoim mieście pojawi się osteobus nie zwlekaj z decyzją, idź i zbadaj się! Będzie Cię to kosztowało może kilka chwil ale zyskasz pewność, że jesteś zdrowa. Lub… jeśli lekarz zdiagnozuje chorobę, możesz w porę zacząć skuteczne leczenie. 

Pamiętajmy osteoporoza to poważna choroba, ograniczająca sprawność. Nie warto jej lekceważyć, bo ona tylko czeka na naszą bierną postawę, aby podstępnie i po cichu zaatakować.

Źródło:
http://www.roik.pl/gwaltownie-zwieksza-sie-liczba-zlaman-z-powodu-osteoporozy/

Komentarze do: Kobieto - nie daj się okraść! 20 października Światowym Dniem Osteoporozy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz