Szukaj

Jaka jest rzeczywista refundacja środków absorbujących?

Podziel się
Komentarze0

Szacuje się, że w Polsce ok. 4 milinów osób cierpi na nietrzymanie moczu. Choć grupa ta stanowi znaczący odsetek społeczeństwa, państwo niewiele robi, aby zapewnić nam chorym dostęp do zaopatrzenia w niezbędne środki absorpcyjne.


W oparciu o powszechne dane oszacowaliśmy, ile środków absorpcyjnych otrzymuje w ramach refundacji przeciętna osoba cierpiąca na NTM. Średnia refundacja to 1 pielucha na dobę. Czy jest to limit, który ma nam zapewnić podstawę higieny osobistej?

Chcąc zwrócić uwagę na problem organicznych limitów zaopatrzenia w środki absorpcyjne dla osób z NTM wysłaliśmy do przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, NFZ, członków Sejmowej oraz Senackiej Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Rodziny specjalną przesyłkę, zawierającą fragment pieluchy, który ma być symbolem połowy refundacji jaką osoby z NTM otrzymują z budżetu państwa. Zwróciliśmy również uwagę, że nie wszyscy możemy korzystać z refundacji, gdyż w obowiązującym rozporządzeniu brakuje jednostki chorobowej nietrzymania moczu uprawniającej do zaopatrzenia w środki chłonne.


Na mocy rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środki pomocnicze Ministerstwo Zdrowia gwarantuje nam refundację środków absorpcyjnych w ilości 60 sztuk miesięcznie do kwoty 77 zł dla osób cierpiącym na choroby onkologiczne oraz 90 zł dla pozostałych. Z limitu 90 zł NFZ refunduje 70%, kwotę ponad refundację dopłacamy z własnych pieniędzy. Jak się jednak okazuje, zawarte w rozporządzeniu limity, znacznie odbiegają od rzeczywistej refundacji.

Po przeanalizowaniu cen produktów absorpcyjnych na polskim rynku: 2 zł za pieluchomajtkę oraz 1,5 zł  za pieluchę anatomiczną, oraz porównaniu ich z limitami cenowymi gwarantowanymi przez resort zdrowia, okazało się, że miesięcznie otrzymujemy w ramach refundacji tylko 31 szt. pieluchomajtek lub 42 szt. pieluch anatomicznych, co w przeliczeniu daje nam średnio 1 pieluchę na dobę, a koszty jakie ponosimy stanowią ok. 50% całego zaopatrzenia, nie 30% jak zapewnia resort zdrowia. Faktyczna refundacja jest więc znacznie mniejsza, niż ta która widnieje w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Choć o problemie zaopatrzenia w środki pomocnicze dla osób z NTM mówimy od lat, resort zdrowia nadal nie przygotował nowelizacji przepisów, które uzdrowiłoby obecną sytuację. Zgodnie z ustawą refundacyjną nowe przepisy (rozporządzenie) powinny wejść w życie nie później niż 1 stycznia 2014 roku.

Komentarze do: Jaka jest rzeczywista refundacja środków absorbujących?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz