Szukaj

Jak uniknąć kontuzji?

Podziel się
Komentarze0

Coraz więcej Polaków jeździ na rowerze, biega, uczęszcza na zajęcia fitness czy do siłowni. Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej aktywni sportowo - dziś 30 % Polaków deklaruje, że regularnie uprawia sporti. Nawet dziecko wie, że dbając o swoją kondycję fizyczną troszczymy się również o dobre samopoczucie. Ilu amatorów sportu pamięta jednak o tym, by „ćwiczyć z głową”?

A przecież tylko wtedy unikniemy nieprzyjemnych i uciążliwych kontuzji.

Sport wpływa pozytywnie na wiele aspektów naszego życia - ćwicząc jesteśmy zdrowsi, lepiej dotlenieni, modelujemy swoje ciało, pozbywamy się zbędnych kalorii, kształtujemy mięśnie, dzięki czemu czujemy się bardziej atrakcyjni, zadbani. Niektórzy nawet twierdzą, że wysportowana sylwetka może pomóc w osiągnięciu życiowego sukcesu. Pamiętając o pozytywnej stronie prowadzenia aktywnego trybu życia należy też mieć świadomość, że sport może być przyczyną wielu bolesnych kontuzji. Jeśli nie dostosujemy intensywności i rodzaju ćwiczeń do kondycji organizmu możemy nabawić się urazów, które nie leczone mogą odbić się na naszym zdrowiu.

Zasady bezpiecznego treningu


Chcesz być sprawny i zdrowy? Przeczytaj, o czym warto pamiętać:
  • Poświęć czas na rozgrzewkę. Bez względu na to, czy biegasz, jeździsz na rolkach czy rowerze, albo grasz w piłkę pamiętaj, by rozciągnąć i rozgrzać ciało przed sportowym wysiłkiem. Kilka skłonów, przysiadów, trucht - chociażby w miejscu - te czynności pozwolą Twojemu organizmowi przygotować się do większej pracy. Nie wchodźmy od razu na „głęboką wodę" i po 10 godzinach pracy przy komputerze nie biegnijmy sprintem po wyboistym terenie w okolicznym parku. Im lepiej przygotujesz ciało do wysiłku, tym więcej skorzystaszz treningu.
  • Odpowiednie ubranie. Pamiętajmy, by w zależności od rodzaju wykonywanego treningu, właściwie dobrać strój. Wygodne buty, przewiewne, wchłaniające wilgoć koszulki i spodenki to podstawa. Producenci obuwia oferują bogatą gamę produktów - są buty do joggingu, fitness, na siłownię, czy koszykówki bądź tenisa ziemnego. Każdy rodzaj inaczej dba o stopę i charakteryzuje się innymi właściwościami. Na rynku równie duży jest asortyment odzieży sportowej. Ważne jest, by ubranie nie krępowało naszych ruchów, dobrze przylegało do ciała i zapewniało odpowiednią cyrkulację powietrza.
  • Właściwie dobieraj rodzaje ćwiczeń oraz ich stopień trudności. Jeśli właśnie rozpoczynamy zajęcia fitness bądź na siłowni korzystajmy z pomocy i porady instruktora. Chociaż kilka pierwszych zajęć powinniśmy zrealizować z fachowcem, który oceni naszą kondycję, wydolność organizmu i wytrzymałość fizyczną. Dobierze odpowiednią serię ćwiczeń początkowych, które przygotują nasz organizm do większego wysiłku. Dobre wprowadzenie będzie procentować w przyszłości i zapewni efektywny trening.
Kontuzja kontuzji nie równa


Uprawiając sport musimy liczyć się z tym, że regularny wysiłek i ćwiczenia niosą za sobą ryzyko kontuzji. Niektóre mogą jedynie na krótki okres przeszkodzić nam w aktywności sportowej. Inne, groźniejsze, mogą skończyć się długą i bolesną rehabilitacją. Wtedy jakikolwiek wysiłek fizyczny będziemy musieli odłożyć na wiele miesięcy. Stłuczenia, nadwyrężenia, skręcenia, a nawet złamania – to najczęściej występujące urazy.

Z nadwyrężeniem mamy do czynienia wtedy, gdy mięsień został naciągnięty lub przeciążony. Z kolei, gdy kontuzji ulegnie więzadło mówimy o skręceniu, na które narażone są tak zwane stawy zawiasowe, np. kostka, nadgarstek czy kciuk. Ból jest efektem stanu zapalnego i obrzęku. Stłuczenie następuje po bezpośrednim, mechanicznym kontakcie. Charakterystycznymi objawami są ból nasilający się szczególnie przy ucisku i ruchu, opuchlizna oraz zasinienie, które jest efektem uszkodzenia naczyń i wylewu krwi do tkanek miękkich. Czasem, w miejscu stłuczenia może wystąpić stan zapalny. Złamanie, czyli całkowite przerwanie ciągłości kości, to najpoważniejszy rodzaj kontuzji.

Jak radzić sobie z kontuzjami?


Bez wizyty w gabinecie lekarskiej nie obejdzie się, gdy dojdzie do złamania. Wielu jednak kontuzjom możemy zaradzić sami.

Oto kilka wskazówek:
  • przynajmniej 48-godzinny odpoczynek, zaniechanie ćwiczeń
  • okład z lodu przykładane na chore miejsce  przez 10-30 minut
  • ścisnąć miejsca urazu opatrunkiem, zmniejszy to obrzęk i pozwoli odpocząć choremu ścięgnu
  • trzymać chore miejsce wyżej, by zmniejszyć obrzęk
  • zastosować lek w żelu do stosowania miejscowego zawierający ibuprofen, np. Nurofen Żel
  • 5 %, który szybko się wchłania, działa nie tylko przeciwbólowo, ale również przeciwzapalnie
Jeżeli po kilka dniach domowej kuracji ból i obrzęk nie miną oraz nadal będziemy odczuwać dyskomfort w okolicy urazu - należy udać się do lekarza. 

Aby dowiedzieć się więcej wejdź na stronę www.nurofen.pl

Komentarze do: Jak uniknąć kontuzji?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz