Szukaj

Jak leczyć stany bólowe kręgosłupa?

Podziel się
Komentarze0

Dolegliwości związane z bólem pleców czy kręgosłupa dotyczą coraz większej ilości osób i stają się niemal codziennością. Dlatego też, nigdy nie należy lekceważyć tego rodzaju problemów, gdyż ból może stać się przewlekły, a późno podjęta kuracja może nie przynieść pożądanych efektów.

Jak leczyć stany bólowe kręgosłupa?

Przekształceniu się ostrego bólu w stan przewlekły często można zapobiec w przypadku, gdy ostre objawy zacznie się leczyć najszybciej, jak to możliwe. W przeciwnym wypadku, może dojść do licznych zwyrodnień i zmian w układzie nerwowym. Dlatego należy pamiętać, że ostre stany bólowe są pierwszym sygnałem ostrzegawczym o chorobie lub urazie organizmu.

Zasady samoleczenia

Czasami pacjenci intuicyjnie oceniają, kiedy mogą sami sobie pomóc. Korzystają wówczas z poradników medycznych, które mają do swojej dyspozycji. Ulgę przynoszą zazwyczaj zimne lub ciepłe kompresy, środki przeciwbólowe, maści i żele reumatyczne czy terapie wodne. Bardzo ważne jest jednak nieprzekraczanie granic samoleczenia i przestrzeganie pewnych zasad.

Przede wszystkim, jeśli dolegliwości nie zmniejszają się znacząco po 2 – 3 dniach, albo wręcz przeciwnie – nasilają się, wymagana jest wówczas pomoc specjalisty, w związku z czym należy udać się jak najszybciej do lekarza. W przypadku silniejszych dolegliwości, takich jak porażenia czy ostre bóle, również należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Przy porażeniach najczęściej konieczne jest niemal natychmiastowe wykonanie zabiegu operacyjnego, który zapobiegnie trwałemu uszkodzeniu nerwów.

Jeżeli objawy w wyniku samoleczenia się zmniejszyły się, ale po krótkim lub długim okresie powracają, to musimy udać się do specjalisty. Nawracanie się objawów wskazuje na to, że nie zostało usunięta przyczyna dolegliwości.

Należy pamiętać też, że błędy samoleczenia mogą spowodować nasilenie się dolegliwości, a nieskuteczne samodzielne zabiegi mogą doprowadzić do rozwoju choroby i niekiedy do stanu, który w rezultacie uniemożliwi skuteczne leczenie.


Leczenie pod kierunkiem specjalisty

Takie leczenie należy podjąć zawsze, zwłaszcza kiedy bóle stają się przewlekłe bądź często się nawracają. Przy pojawieniu się ostrych dolegliwości i porażeń, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Lekarz ma do dyspozycji znacznie więcej możliwości leczenia niż pacjent, który stara się leczyć samodzielnie.

Najczęściej przypisuje on leki przeciwbólowe, nie tylko ograniczając się do paracetamolu czy ibuprofenu (jak w przypadku samoleczenia). Przy silniejszych bólach, zaleca się stosowanie mocniejszych bodźców przeciwbólowych, które zawierają substancje czynnie relaksujące, dzięki czemu skurcze stają się mniejsze, a mięśnie pleców mniej napięte. W cięższych przypadkach podawana jest morfina, w celu ograniczenia bólu i zapobiegania przekształcenia się go w stan przewlekły.


W przypadku podrażnienia korzeni nerwowych i przy stanach zapalnych podaje się leki przeciwreumatyczne, zawierające liczne substancje czynne. Często jednak nie są one tolerowane przez organizm i przy dłuższym stosowaniu mogą wywoływać poważne skutki uboczne, np. zaburzenia pracy układu sercowo – naczyniowego czy dolegliwości żołądkowe. W ciężkim przebiegu choroby podaje się także tzw. kortykoidy, które może nie cieszą się dobrą opinią wśród pacjentów, ale ich działanie jest skuteczne i warto zdecydować się na ich przyjmowanie.

Podawanie leków przeciwbólowych i przeciwreumatycznych wpływa głównie na objawy choroby, ale na ogół nie usuwają jej przyczyny albo usuwają ją w niewystarczającym stopniu. Dlatego też zaleca się stosowanie medycyny naturalnej, która według jej zwolenników, zajmuje się całym człowiekiem, a nie tylko jego chorobą.

Takie metody okazują się bardzo skuteczne, zwłaszcza w przypadkach, w których medycyna konwencjonalna okazuje się bezradna. Najczęściej więc na stany bólowe kręgosłupa stosuje się indywidualnie dobraną homeopatię, chiroterapię, masaże, gimnastykę, terapie relaksujące, terapie blokady nerwów a także, w niektórych przypadkach, psychoterapię pod kierunkiem specjalisty.

Ostatnia szansa – operacja?

Dla osób cierpiących na przewlekłe bóle pleców, które nie reagują na żadne leki oraz inne metody leczenia, niekiedy ostatnią szansą okazuje się być operacja. Jest to dobre rozwiązanie, jednak wyniki są czasami niezadowalające, czasami wręcz po jej wykonaniu pojawiają się nasilone dolegliwości. Z każdą operacją związane jest pewnego rodzaju ryzyko, jednak zazwyczaj konieczność jej wykonania nie podlega dyskusji, zwłaszcza w przypadkach porażenia kończyn, utraty kontroli nad trzymaniem moczu i wypróżnianiem się, zaburzeń pracy narządów wewnętrznych oraz chronicznych bólów.

W zależności od objawów i przebiegu choroby operacja może być wskazana także z innych przyczyn, jednak w każdym wypadku musi to ocenić specjalista. Należy pamiętać, że jeśli bóle pleców zostaną odpowiednio wcześniej zdiagnozowane i leczone, to rzadziej zachodzi konieczność wykonania operacji.

Komentarze do: Jak leczyć stany bólowe kręgosłupa?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz