Szukaj

Im krócej śpisz, tym wolniej działasz

Podziel się
Komentarze0

Zalecana dzienna dawka snu to osiem godzin, niestety większość z nas nie ma czasu na to, aby przesypiać codziennie jedną trzecią doby. Pomimo to, nie zawsze odczuwamy brak snu i często nawet po sześciogodzinnej nocy wydaje nam się, że jesteśmy w pełni sił. Naukowcy z Brigham and Women's Hospital udowodnili jednak, że to nieprawda.Przeprowadzili oni badania, które miały na celu ocenę, jak brak odpowiedniej dawki snu wpływa na jakość pracy.

W eksperymencie wzięło udział 12 osób i trwał on miesiąc. W ciągu pierwszego tygodnia uczestnicy przesypiali 10 do 12 godzin, w ciągu pozostałych trzech naukowcy zmienili ich cykl dobowy na 28-godzinny, a badani przesypiali ilość czasu odpowiadającą 5-6 godzinom na dobę.

Podczas wszystkich tygodni eksperymentu uczestnicy rozwiązywali przygotowane przez naukowców testy, mające na celu sprawdzać ich spostrzegawczość. Badacze monitorowali dokładność i szybkość wykonywania zadań.

Okazało się, że im dłużej uczestnicy pozostawali bez snu, tym wolniej rozwiązywali testy.


Ponadto, wyniki wskazały, że pomimo iż badani nie byli świadomi o jakiej porze pracują, to w godzinach nocnych (24 – 6) wykonywali swoje zadania wolniej niż w ciągu dnia.

„Badania te dostarczają istotnych informacji dla pracodawców i pracowników (którzy wykonują zadania wymagające szybkiego przetwarzania danych wizualnych i podejmowania decyzji na tej podstawie, jak na przykład kontrolerzy lotu), pracujących na nocnej zmianie, ponieważ mogą oni wykonywać swoje zadania dużo wolniej niż w ciągu dnia” – zauważa dr Jeanne F. Duffy. „Im dłużej ktoś nie śpi, tym jego zdolność do wykonywania zadania, w tym przypadku wychwytywanie informacji wizualnych, obniża się, a efekt ten nasila się w nocy.”

Dodatkowo naukowcy zauważyli, że o ile poprawność wykonywania zadania pozostawała na tym samym poziomie, o tyle szybkość przetwarzania informacji spadała z tygodnia na tydzień.

Pomimo że uczestnicy oceniali swoją senność jako nieznacznie zwiększoną w trakcie drugiego i trzeciego tygodnia eksperymentu, dane  wskazywały, że szybkość wykonywania zadania spadła w stosunku do pierwszego tygodnia.

Dr Duffy podsumowuje, że warto zauważyć, iż nasze postrzeganie swojego poziomu niewyspania nie zawsze odzwierciedla naszą rzeczywistą wydajność.

Komentarze do: Im krócej śpisz, tym wolniej działasz

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz