Szukaj

Gry wideo wprawią seniorów w ruch

Podziel się
Komentarze0

Nowe badania sugerują, że pewne typy gier wideo - na przykład Nintendo Wii Sports - mogą sprawić, że otyli seniorzy staną się bardziej aktywni oraz spalą zbędne kalorie.


Nie jest to co prawda postęp w rozwoju gier, których częścią jest nasze własne ciało ani postęp w jednej z form aktywności sportowej, ale zespół badawczy odkrył, że gry zorientowane na ruch oferują znakomitą alternatywę dla tych osób starszych które nie mogą pozwolić sobie na pełną aktywność fizyczną.

- Badania oceniały wpływ aktywnych gier wideo na ludzi starszych oraz osoby niepełnosprawne - powiedziała Elizabeth Orsega-Smith, profesor nadzwyczajny w dziedzinie zdrowia, odżywiania i wychowania fizycznego na University of Delaware.

Biorąc pod uwagę, że 40 procent dorosłych kobiet i 30 procent mężczyzn w wieku 70 lat lub starszym nie jest zaangażowanych w żadną poważniejszą formę aktywności fizycznej, stwierdzić można, że populacja ta ma więcej problemów ze zdrowiem. Dla ludzi prowadzących głównie siedzący tryb życia, gry takie jak Wii oferują przyjemny sposób na to aby stać się bardziej aktywnym i cieszyć się lepszym zdrowiem.


Doktor Orsega-Smith i jej koledzy wygłosić mieli wyniki swoich odkryć w Baltimore na zorganizowanym w piątek corocznym spotkaniu American College of Sports Medicine.

W celu oceny potencjału ćwiczeń drzemiącego w różnych grach Wii autorzy wyposażyli 24 kobiety i mężczyzn o różnym stopniu nadwagi w naręczne akcelerometry, aby zmierzyć ilość spalonych kalorii podczas 30 minutowej sesji z grą komputerową. Wszyscy badani byli w wieku od 66 do 78 lat.

Zespół badawczy odkrył, że osoby które grały w kręgle w trybie dla jednego gracza spaliły od 20 do 176 kalorii podczas ćwiczeń. Gra drużynowa była nieco mniej korzystna. I tak w przypadku kręgli gracze spalili od 18 do 89 kalorii, od 22 do 144 w przypadku gry w baseball i od 17 do 72 podczas gry w tenisa.

Doktor Osrega-Smith podsumowała, że granie w gry Wii może być motorem do podejmowania aktywności fizycznej w szczególności dla tych dorosłych, które nie mają dostępu do urządzeń fitness, lub których mobilność jest fizycznie ograniczona.

Komentarze do: Gry wideo wprawią seniorów w ruch

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz