Szukaj

Gimnastyka dla oczu: 5 ćwiczeń szybkich i skutecznych

Podziel się
Komentarze0

Mięśnie, które otaczają oczy, mogą stracić swoją skuteczność, a tak się dzieje w przypadku, na przykład, kiedy pracujemy przed ekranem monitora przez wiele godzin. Ból oczu albo po prostu wrażenie zmęczenia oczu mogą zdarzyć się każdemu. Dlatego też, robiąc kilka ćwiczeń gimnastycznych, pobudzamy mięśnie oczu odświeżając je albo relaksując, co przynosi lepszy komfort widzenia.


W przypadku utrzymujących się bólów oczu, konieczne jest udanie się po pomoc do specjalisty, a także sesje z ortoptyki. Tak więc, wykonujcie te ćwiczenia regularnie, wybierając to, co wam najbardziej pasuje. Siądźcie wygodnie, rozluźnijcie się...

1 ćwiczenie

Ołówek:
reedukacja zmęczonych oczu. Kiedy należy robić to ćwiczenie? W przypadku bardzo intensywnej pracy przed ekranem komputera albo w okresie długiego czytania. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie, które pracują, kiedy oczy są w ruchu. Podnieście ołówek albo palec wskazujący przed twarz, na wysokość oczu, ramię wyciągnięte, i utkwijcie w nim wzrok. Nie odrywając spojrzenia od palca wskazującego bądź ołówka, zróbcie wydech i zbliżcie go do swojego nosa. Wdychając powoli, oddalajcie łagodnie ołówek od twarzy, najdalej jak długość waszego ramienia na to pozwala, w dalszym ciągu nie odrywając od niego wzroku. Powtórzcie powoli to ćwiczenie 25 razy, w jedną i w drugą stronę (czyli razem 50), w rytmie oddechu.

Wariant: twarzą do oka, trzymajcie ołówek na 15 centymetrów od swojego nosa. Ołówek i okno są niewyraźne. Spójrzcie na okno, ołówek staje się niewyraźny i widzicie go podwójnie. Spójrzcie ponownie na ołówek. Powtórzcie to ćwiczenie od 5 do 6 razy.


2 ćwiczenie

Palming: relaks i regeneracja oczu. Kiedy robić to ćwiczenie? Kiedy oczy są bardzo zmęczone bliskim patrzeniem, w przypadku długiego przesiadywania przed ekranem komputera. Umieście poduszki dłoni na oczach, układając je na siebie. Wasze palce mają być ściśnięte tak, żeby nie przepuszczały światła. A wasze oczy odpoczywają, zamknięte, pod waszymi dłońmi. Pozwólcie im tak odpoczywać przez minutę. Ciemność oraz ciepło waszych dłoni pozwoli waszym oczom głęboko się zrelaksować i odzyskać siły, a więc na pewno poczują się lepiej.3 ćwicznie


Znak nieskończoności – likwiduje napięcie albo zmęczenie oczu. Oczy otwarte, rozluźnione, głowa nieruchoma. Piszemy kilkakrotnie znak nieskończoności naszymi oczami. A wszystko jednym, płynnym ruchem, bez żadnej przerwy.

Wariant: głowa nieruchoma, zaczynacie patrzeć w dal, a później łagodnie omiatacie spojrzeniem wszystkie kąty pomieszczenia, w którym się znajdujecie: sufit, podłoga, prawy górny kąt, później lewy, później kąt dolny lewy i na końcu prawy...

4. ćwiczenie


Białe linie – ułatwia czytanie albo poprawia zdolność czytania. Kiedy się wykonuje to ćwiczenie? Jeśli długo czytacie, albo kiedy lektura staje się już zbyt trudna. Weźcie książkę i zacznijcie czytać. Ale nie zadrukowane linijki, lecz białe przestrzenie między tekstem. Rozluźnijcie się. Uważajcie tylko na to, żeby czytać białe przestrzenie między czarnymi linijkami tekstu. Wracając do „normalnego” czytania, ze zdziwieniem stwierdzicie, że czytacie prawdziwy tekst z łatwością i przede wszystkim – bardziej płynnie.

5. ćwiczenie

Mruganie oczami
– aktywacja gruczołów łzowych. Kiedy się wykonuje to ćwiczenie? Kiedy długo i stale patrzycie na bliskie odległości, na przykład, kiedy długo pracujecie przed ekranem komputera. Zmęczenie oczu, jakie wtedy odczuwamy, jest bardzo często związane z niedostatecznym wydzielaniem łez. Mrugajcie więc oczami przez 30 sekund, ruch ma być bardzo intensywny, nawet przesadny. W ten sposób aktywujemy gruczoły łzowe, które zaczną produkować łzy i nawilżą oko. Ćwiczenie to jest proste, szybkie i skuteczne. I można je wykonywać jako rozgrzewkę przed opisanymi wyżej ćwiczeniami.

Komentarze do: Gimnastyka dla oczu: 5 ćwiczeń szybkich i skutecznych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz