Szukaj

Czy tłuszcz na brzuchu naprawdę jest zły?

Podziel się
Komentarze0

Dotychczas uważano, że "oponka" wokół brzucha nie jest niczym dobrym. Tak ze względów estetycznych, jak i ze względów zdrowotnych. Ostatnie badania naukowców z Loyola University Chicago Stritch School of Medicine pokazują jednak, że tłuszczowa membrana odgrywa ważną rolę w regulacji systemu immunologicznego.Jak wskazują badania, omentum stanowi repozytorium dla tkanki tłuszczowej. Odgrywa również istotną rolę w regulacji systemu immunologicznego.

Badania zostały przeprowadzone na myszach. Okazało się, że komórki omentum wywierały duży wpływ na limfocyty T, które stanowią pierwszą linię obrony przy infekcjach i zakażeniach.

Limfocyty T mogą mnożyć się w odpowiedzi na czynniki zakaźne.

Badacze umieścili w komórkach omentum aktywowane limfocyty T i wystawili na działanie przeciwciał. Jak się okazało, limfocyty już się nie mnożyły, ale obumarły. Limfocyty nie obumierały tylko wtedy, gdy były nieaktywne - komórki omentum nie miały na nie żadnego wpływu. 


Prawdopodobnie komórki omentum wydzielają substancje, która ogranicza działanie systemu immunologicznego. Według naukowców, to odkrycie może doprowadzić do powstania nowych leków, hamujących układ odpornościowy i posiadających mniej skutków ubocznych. Takie leki mogą okazać się bardzo pomocne pacjentom po przeszczepach.

Ponadto, badacze odkryli, że omentum zawiera mezenchymalne komórki macierzyste, które mają zdolność rozwoju do różnych typów komórek wyspecjalizowanych. Naukowcy wierzą, że omentum odpowiada również za procesy gojenia i regeneracji komórek.

Komentarze do: Czy tłuszcz na brzuchu naprawdę jest zły?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz