Szukaj

Czy można być uczulonym na wodę?

Podziel się
Komentarze0

Możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznych przy kontakcie z wodą, ale to nie molekuły wody są alergenami. Na szczęście, zresztą.Reakcje alergiczne na wodę. Najczęściej, to co bierzemy za alergię na wodę, jest w rzeczywistości alergią na zimno, która się objawia przy kontakcie z wodą zimną, przy dotknięciu albo przy wypiciu.


Inne przypadki „wodnej” alergii są związane z substancjami zawartymi w wodzie: minerały, związki organiczne, mikroorganizmy…

Tego typu alergie wywołane przez kontakt z wodą powodują mniej lub bardziej poważne zaburzenia, poczynając od problemów skórnych (zaczerwienienia, pokrzywka, świąd...), kończąc na utracie przytomności (zatrzymanie akcji serca oraz oddychania, spowodowane różnicą temperatur między wodą a skórą, swojego rodzaju szok dla organizmu).


Taki przypadek może być nawet przyczyną utonięcia, jeśli chora osoba się kąpie.Przypadki „wodnego” świądu i „wodnej” pokrzywki.

Te dwie rzadkie choroby, pokrzywka wodna, aquagenic urticaria (wywołana przez wodę) oraz „wodny” świąd, aquagenic pruritus, są czasami związane z hydroalergiami, nawet jeśli ta pierwsza nie jest alergią.

Przyczyny tych dwóch chorób są bardzo mało znane, ale objawiają się one przy kontakcie z wodą.

Pokrzywka wodna objawia się wysypką bąbli, której towarzyszy swędzenie, podczas gdy świąd wodny stwarza wrażenie kłucia, swędzenia oraz pieczenia, bez śladów uszkodzeń, w strefach ciała, które miały kontakt z wodą.


Komentarze do: Czy można być uczulonym na wodę?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz