Szukaj

Co robić w przypadku omdlenia?

Podziel się
Komentarze0

Na początku warto przedstawić, czym jest omdlenie. Jest to krótkotrwała utrata przytomności. Przyczyn tego problemu jest wiele. Warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacji, kiedy osoba w naszym otoczeniu mdleje. Istotne jest poznanie, jak radzić sobie w sytuacji omdlenia, gdy czujemy, że zaraz nas może to spotkać.

Co robić w przypadku omdlenia?

Co poprzedza omdlenie?

Co do zasady zanim osoba zemdleje odczuwa takie symptomy jak:

  • zawroty głowy,
  • silny ból w części potylicznej,
  • mroczki przed oczami,
  • poczucie nagłego osłabienia,
  • uderzenie gorąca lub odczuwanie zimna,
  • nudności.

Osoba, która kiedykolwiek zemdlała doskonale zna te objawy. Mówi się, że w znacznej części przypadków osoby, które dotyka omawiane zjawisko czują, że zemdleją.

Co robić, gdy czujemy, że zbliża się omdlenie?

Jeżeli odczuwamy, że nasze samopoczucie nagle się zmieniło. Czujemy się bardzo słabi, dokuczają nam wyżej wymienione symptomy warto zadbać o dostęp do świeżego powietrza. Często warto poprosić o pomoc osobę, która jest w pobliżu. Warto mieć wodę.

Co robić, gdy osoba w naszym otoczeniu zemdlała?

Często omdlenie spada jak grom z jasnego nieba. Mimo, że jest to sytuacja nietypowa, warto zachować spokój i starać się pomóc tej osobie. Tak naprawdę, udzielenie pierwszej pomocy nie jest trudnym wyczynem. Jednak warto znać kilka zasad, aby nie zrobić człowiekowi krzywdy.

Jakie kroki należy podjąć, aby pomóc osobie, która zemdlała?

Często z omdleniem mamy do czynienia w budynkach, gdzie jest tłoczno i duszno, dla przykładu może to być kościół, w takiej sytuacji trzeba osobę wynieść z kościoła, aby zażyła świeżego powietrza.

Bardzo ważne jest ułożenie na wznak, gdy tylko jest taka możliwość – dla przykładu jeśli osoba zemdleje w autobusie, ciężko o to, by ją położyć w pozycji leżącej, wtedy trzeba zadbać o najbardziej dogodną pozycję, a przede wszystkim zadbać, aby osoba, która zemdlała nie zrobiła sobie krzywdy.

Należy zbadać funkcje życiowe. Na początku należy odciągnąć głowę do tyłu, a potem trzeba zbadać oddech przez jakieś 10 sekund.

Ważnym elementem jest uniesienie nóg do góry.

Są to czynności, które mają na celu przywrócenie ze stanu omdlenia. Jeśli jednak nie ma efektów, oznacza to, że mamy do czynienia z utratą przytomności i konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego jak najszybciej. Czego nie robić, gdy mamy do czynienia z omdleniem?

Często ludzie, chcąc pomóc, szkodzą. Ma to miejsce, gdy:

  • zaczynają omdlałego klepać po twarzy,
  • wlewają wodę, mając nadzieję, że to pomoże (nie wolno!),
  • podają leki.

Na tego typu czynności „ratujące” trzeba uważać. Mogą one wyrządzić wielką szkodę człowiekowi, który zemdlał.

Autor: Karolina Tarbańska

Komentarze do: Co robić w przypadku omdlenia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz