Szukaj

Praktyczne wskazówki, jak zachować zimną krew podczas udzielania pierwszej pomocy

Podziel się
Komentarze0

Większość z nas nabyła cenną umiejętność jaką jest udzielanie pierwszej pomocy. Jednakże niewiele osób kiedykolwiek zetknęło się z wypadkiem w którym mogliby wykorzystać swoją wiedzę. W momencie kiedy jesteśmy świadkami wypadku lub też innego wydarzenia zagrażającego życiu, zaczynamy odczuwać obawę oraz stres.

Praktyczne wskazówki, jak zachować zimną krew podczas udzielania pierwszej pomocy

Oto kilka cennych rad co zrobić, aby zachować zimną krew podczas udzielania pierwszej pomocy:

Rób co w Twojej mocy!


W momencie, gdy jesteśmy świadkami wypadku, nie zważając na brak wykształcenia medycznego, powinniśmy bezzwłocznie udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. Musimy być jednak świadomi, że często mimo podjętej szybkiej interwencji poszkodowany nie tylko może reagować wbrew naszym oczekiwaniom, lecz nawet umrzeć. Mimo to powinniśmy dołożyć wszelkich starań do uratowania czyjegoś życia.

Ocena sytuacji

Decydując się na udzielenie pierwszej pomocy na samym początku musimy spróbować zachować zimną krew. Znalezienie się na miejscu wypadku na pewno będzie dla nas sytuacją stresującą, jednakże za wszelką cenę powinniśmy opanować nerwy i dokonać spokojnej oceny zdarzenia. Na samym początku musimy upewnić się czy poszkodowany, jak i inni świadkowie wypadku są bezpieczni. Kolejnym naszym krokiem jest sprawdzenie funkcji życiowych rannego oraz postaranie się o to, aby w jak najlepszy sposób ocenić stan jego obrażeń. Następnie powinniśmy wezwać specjalistyczną pomoc. Jeżeli na miejscu zdarzenia oprócz nas byłyby także inne osoby, warto o to kogoś poprosić, aby samemu móc od razu zająć się poszkodowanym.

Wezwanie specjalistycznej pomocy

W momencie zdarzenia powinniśmy zadzwonić na pogotowie ratunkowe pod numer 999 lub też pod numer 112 będący wspólnym telefonem dla wszystkich służb powołanych do niesienia pomocy.  Wezwanie pomocy wydaje się prostą czynnością, jednakże w momencie wypadku często pod wpływem nerwów zapominamy, co należy powiedzieć wzywając karetkę. Najpierw powinniśmy przede wszystkim przekazać dyspozytorowi miejsce wydarzenia, starajmy się możliwie jak najlepiej określić lokalizację. Następnie należy przekazać informację, dlaczego w ogóle dzwonimy po pomoc, co się wydarzyło. Kolejną czynnością powinno być powiedzenie ile osób jest poszkodowanych oraz w jakim są stanie. Wskazane jest także określenie mniej więcej wieku ofiar zdarzenia. Nie zapomnijmy, aby podać także własne dane i numer telefonu.


Rozpoznanie rodzaju obrażeń i choroby, rozważenie ryzyka


Na ile tylko jesteśmy w stanie, musimy dokonać oceny zarówno obrażeń jak i wszelkiego ryzyka. Zawsze musimy wybierać takie postępowanie, które będzie korzystne dla większości poszkodowanych i które nie będzie mogło zaszkodzić zdrowiu naszemu, jak i innych.


Udzielanie pierwszej pomocy powinno być zarówno szybkie, jak i właściwe. Gdy jesteśmy świadkami wypadku musimy zachować przede wszystkim zdroworozsądkowe myślenie.

Pozostanie z poszkodowanym

Jeżeli obrażenia nie są aż tak rozległe, aby wzywać pogotowie warto samemu zatroszczyć się o przetransportowanie pokrzywdzonego do lekarza lub domu. W momencie, gdy wezwanie specjalistycznej pomocy jest konieczne zostańmy z poszkodowanym do chwili przejęcia opieki nad nim przez odpowiedzialną osobę. Pamiętajmy o tym, aby chory lub ranny nie zobaczył żadnej niepewności z naszej strony. Nasz spokój może tylko i wyłącznie pomóc, zaś stres zaszkodzić. Jeżeli poszkodowany jest świadomy rozmawiajmy z nim, wyjaśniajmy co robimy oraz odpowiadajmy na pytania.

Raport

W momencie, gdy na miejscu pojawią się już odpowiednie służby ratunkowe powinniśmy przekazać raport ze zdarzenia. W miarę możliwości należy ratownikom opisać co się stało oraz jak doszło do wypadku. Konieczne jest także zaznaczenie jego miejsca. Musimy również powiedzieć, jeżeli wiemy, kim jest ofiara zdarzenia. Warto przedstawić swoją ocenę stanu zdrowia poszkodowanego, jak i powiedzieć krok po kroku, co zrobiliśmy w celu ratowania czyjegoś życia.

Nie bójmy się oskarżeń!


Osoby udzielające pierwszej pomocy często boją się, że popełnią błędy i zamiast pomóc, zaszkodzą poszkodowanemu. Nie raz w sytuacji wypadku osoby udzielające pomocy boją się także konsekwencji prawnych, gdyby popełnili jakiś błąd. Jeżeli tylko będziemy brać udział w akcji ratowniczej i nie przekroczymy bezzasadnie pewnych granic oraz nie stracimy głowy, możemy być spokojni.  Pamiętajmy, że lepiej podjąć ryzyko niż patrzeć bezczynnie na ofiary zajścia, gdyż nie tylko możemy uratować czyjeś życie, lecz także postąpimy zgodnie z prawem. Jak mówi polskie prawo bowiem,  nieudzielenie pomocy osobie będącej w położeniu grożącym bezpośrednio utratą życia,  podlega karze więzienia nawet do 3 lat.

W momencie przeprowadzania akcji ratunkowej zapanujmy nie tylko nad sytuacją, ale przede wszystkim nad samym sobą. Postępujmy zarówno w sposób spokojny, jak i logiczny. Tylko pokonując nerwy będziemy w stanie pomóc potrzebującym.

Jeżeli kiedykolwiek znajdziemy się w sytuacji, gdzie ktoś będzie potrzebował, abyśmy udzielili mu pierwszej pomocy, podejmijmy działanie bez wahania. Pamiętajmy, że dzięki naszej szybkiej reakcji, możemy komuś uratować życie. 

Komentarze do: Praktyczne wskazówki, jak zachować zimną krew podczas udzielania pierwszej pomocy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz