Szukaj

Jak pomóc tonącemu? Zasady pierwszej pomocy

Podziel się
Komentarze0

Szacuje się, że na całym świecie każdego roku z powodu utonięcia ginie 150tys. osób. Podtopienie bądź utonięcie jest najczęstszą przyczyną wypadków w okresie letnim.  Dowiedz się, jak pomóc tonącemu oraz w jaki sposób udzielać mu pierwszej pomocy.

Jak pomóc tonącemu? Zasady pierwszej pomocy

Prawie jedna trzecia utonięć spowodowana jest pływaniem pod wpływem alkoholu. Alkohol powoduje otępienie zmysłów i osłabienie refleksu, dlatego też niewielu kąpiących się, którzy zaczynają tonąć ma szansę na przeżycie.

Na drugim miejscu najczęstszych przyczyn utonięć, plasuje się zasypianie w wannie. Nawet krótka utrata świadomości podczas kąpieli może spowodować zachłyśnięcie, skutkiem którego może być zgon.

Także niebezpieczna może być kąpiel w wodzie o niskiej temperaturze. Stanowi ona zagrożenie nie tylko dla kąpiącego się, ale również dla ratownika. Podczas przebywania w wodzie o zbyt niskiej temperaturze może dojść do trudności w oddychaniu, skutkiem których może być zachłyśnięcie się lub nagły skok ciśnienia krwi, którego następstwem może być zawał serca.

Pojawić się w takiej sytuacji może też nagła niezdolność pływania (nawet u bardzo dobrych pływaków) lub w razie długotrwałego przebywania w zimnej wodzie hipotermia, czyli zbyt niska temperatura ciała.

Jak postępować, kiedy jestem świadkiem wypadku w wodzie?


Gdy jesteś świadkiem tonięcia, bardzo ważne jest byś zachował wszelkie środki ostrożności. Pamiętaj, że twoim celem jest wyciągnięcie tonącego na brzeg i udzielenie mu pierwszej pomocy, nie narażając jednocześnie własnego zdrowia i życia.

Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, a twoja skuteczność podczas ratowania życia będzie największa.

1. Oceń czy jest bezpiecznie

Rozejrzyj się dookoła i oceń czy próba ratunku nie zagrozi także twojemu zdrowiu.

2. Wezwij pomoc


Wezwij na pomoc pogotowie (pod nr 999 lub 112) oraz WOPR (nr do WOPR-u to 601 100 100).  Jeżeli są jeszcze inni świadkowie zdarzenia poproś któregoś z nich, by zrobił to za ciebie.

3. Wyciągnij poszkodowanego z wody

Wybierz możliwie najbezpieczniejszą metodę ratunku. Nie wchodź do wody, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

Postaraj się wyciągnąć tonącego:
  • za pomocą koła ratunkowego
  • za pomocą liny
  • z łodzi,
  • z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu.

Dopiero w ostateczności podpłyń do tonącego i przyholuj go, jeśli jest nieprzytomny.

Pamiętaj! Zrobić to możesz tylko, jeśli potrafisz dobrze pływać, inaczej może to zagrażać twojemu zdrowiu i życiu.

Jeżeli to tylko możliwe, wynieś ofiarę z wody trzymając ją tak, by jej głowa znajdowała się poniżej linii klatki piersiowej. Pomoże to zapobiec zadławieniu, podczas ewentualnych wymiotów.

4. Oceń stan ofiary a w razie potrzeby podejmij czynności reanimacyjne

  • Jeżeli wyciągnięty z wody oddycha, ułóż go w pozycji bocznej i czekaj z nim na przyjazd fachowej pomocy medycznej

Aby ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

1. Najpierw ułóż poszkodowanego na plecach, tak by obie nogi miał wyprostowane.

2. Następnie bliższą tobie rękę ratowanego zegnij w łokciu pod kątem 90 stopni, a następnie połóż tak  by dłoń leżała na wysokości głowy.

3. Później zegnij dalszą tobie nogę ofiary w kolanie, nie odrywając jej stopy od podłoża.

4. Teraz złap dalszą kończynę górną ratowanego w taki sposób, aby wasze palce przeplatały się. Przełóż ją w poprzek klatki piersiowej i przytrzymaj, stroną grzbietową, pod jego policzkiem.


5. Przytrzymując jego dłoń dociśniętą do policzka, podciągnij jego nogę, która jest dalej od Ciebie tak, aby poszkodowany obrócił się na bok w twoim kierunku.

6. Teraz odchyl jego głowę, tak aby uzyskał drożność dróg oddechowych i łatwiej oddychał.


  • Jeśli ratowany nie oddycha przystąp do reanimacji

Nie wolno w żadnym wypadku dopuść do "oddychania" wodą przez tonącego. Zalecane jest by pierwszy oddech ratowniczy zrobić tonącemu tuż po wyjęciu z wody, a przy konieczności holowania go do brzegu, należy powtórzyć ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub przed rozpoczęciem reanimacji nie należy stosować żadnych czynności w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu.

1. Ułóż ofiarę w pozycji leżącej na plecach

Jeżeli posiadasz maseczkę do resuscytacji, załóż ją i wykonaj 2 wdechy ratownicze. Wykonuje się je poprzez jednoczesne zaciskanie ratowanemu nosa i wdmuchiwanie do jego ust dużej ilości powietrza; musi ona być na tyle duża, by unieść do góry jego klatkę piersiową. Każdy wdech powinien trwać 2 sekundy.

Pamiętaj!
Czynność ta wykonywana bez maseczki może być ryzykowna, jeśli nie masz pewności, że poszkodowany nie jest zarażony chorobą zakaźną np. żółtaczką typu C.

2. Przystąp do reanimacji

W tym celu uklęknij nad poszkodowanym, ułóż ręce, jedną na drugiej, na jego klatce piersiowej poniżej linii żeber (mniej więcej na linii mostka) i wykonaj 30 uciśnięć, tak by obniżyć ją o 4-5 cm. Uciśnięcia musisz wykonywać szybciej niż jedno na sekundę.

Powtarzaj te czynności na zmianę do przyjazdu pogotowia.

Pamiętaj!
Reanimacji nie wolno przerywać, nawet jeżeli funkcje życiowe nie powracają. Jeśli się zmęczysz możesz poprosić innego świadka wypadku o zamianę, aby kontynuował masaż serca.

Gdy ofierze wróci krążenie i oddech zanim pojawią się specjalistyczne służby medyczne, ułóż ją w pozycji bocznej i zapewniaj komfort psychiczny do przyjazdu lekarza bądź ratownika, który przejmie nad nią opiekę.

Jak możesz pomóc, kiedy ofiara wypadku jest przytomna? Po prostu bądź!


W takiej sytuacji najważniejsze jest by zapewnić mu komforty psychiczny. W tym celu musisz powiedzieć mu, że służby medyczne zostały już wezwane oraz próbować odciągnąć jego uwagę od sytuacji zagrożenia. Powiedz ofierze wypadku, to co sam chciałbyś usłyszeć, znajdując się na jego miejscu.

Należy pamiętać, że świadkiem nieszczęśliwego wypadku może być każdy. Najważniejsze w takiej sytuacji jest to, by podjąć czynności ratunkowe, dbając jednocześnie o własne bezpieczeństwo.

Komentarze do: Jak pomóc tonącemu? Zasady pierwszej pomocy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz