Szukaj

Pierwsza pomoc po ukąszeniu szerszenia

Podziel się
Komentarze0

Szerszenie wzbudzają najwięcej lęku ze wszystkich osowatych, m.in. przez swoją wielkość. Z reguły atakują w pobliżu swoich gniazd. Poza okolicą gniazda żądlą jedynie wówczas, gdy zostaną zaatakowane. Jednak ich ukąszenie uznawane jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych dla człowieka.

Pierwsza pomoc po ukąszeniu szerszenia

Przez atak narażamy się na ukąszenie - wyjątkowo bolesne i nierzadko pozostawiające ropiejącą ranę. Czy wiesz, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku użądlenia i czym może ono grozić?

Efekty ukąszenia

Najczęściej ukąszenie szerszenia powoduje powstanie obrzęku i zaczerwienienia. Podrażnione miejsce swędzi i boli. Jednak co najważniejsze - ich użądlenia nie są groźniejsze od ukąszeń zwykłych os, nie prowadzą bowiem do śmierci. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy ofiarą ukąszenia padnie osoba uczulona na użądlenie tych owadów. Dla osoby uczulonej niebezpieczeństwo jest bardzo wysokie już po jednym ugryzieniu, dlatego wówczas niebezpieczeństwo utraty życia jest największe.

Kiedy najczęściej atakują?

Szerszenie zdecydowanie nie atakują bez powodu! Prowokujemy je odganiając, przygniatając czy łapiąc owady. Może drażnić je zapach perfum oraz strój w kolorze białym, bądź w kolorach jaskrawych lub kontrastowych. Jeśli zbliżymy się do ich gniazda lub spróbujemy je dotknąć – zaatakują, broniąc swojego domu. Wykonywanie w ich pobliżu gwałtownych ruchów również może je rozjuszyć, ponieważ poczują się zagrożone.


Jak udzielić pierwszej pomocy?


Na początku koniecznie należy ustalić czy użądlona osoba jest uczulona na jad. Jeśli tak powinno się zachować spokój i zlikwidować ryzyko ponownego ukąszenia. Najczęściej osoby uczulone mają przy sobie lek przeznaczony do doraźnego leczenia wstrząsu anafilaktycznego. Należy podać uczulonemu odpowiednią dawkę leku i jak najszybciej zadzwonić po karetkę pogotowia (999 lub 112).


Jeśli użądlenie miało miejsce w obrębie jamy ustnej, szyi lub twarzy należy szybko zareagować i wezwać pogotowie, ponieważ opuchlizna może zablokować drogi oddechowe. Grozi to utratą przytomności lub nawet uduszeniem. Jeśli poszkodowany został użądlony w język, gardło lub usta w trakcie oczekiwania na karetkę należy podać mu zimne napoje do picia, do ssania kostki lodu oraz rozpuścić w ustach łyżeczkę soli kuchennej.

Z kolei, gdy użądlenie nastąpiło w inną część ciała, np. rękę lub nogę należy delikatnie wyjąć żądło jeśli jest widoczne. Najlepiej zrobić to nożykiem, pilniczkiem lub paznokciem. Usunięcie żądła pęsetką lub palcami spowoduje nacisk na pęcherzyk jadowy, a w efekcie przedostanie się większej ilości jadu do organizmu.

Po usunięciu żądła należy przemyć podrażnione miejsce wodą z mydłem, octem, sokiem z cebuli lub roztworem nadmanganianu potasu.

Ulgę przyniosą także okłady z lodu lub sody oczyszczonej, jak również maści przeciwhistaminowe i przeciwobrzękowe.

Poszkodowanemu dobrze zrobi także przyjmowanie wapna w płynnej postaci oraz leków przeciwuczuleniowych.

Ważna jest obserwacja poszkodowanej osoby nawet do 3 godzin po ukąszeniu. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, takie jak: duszności, wymioty, zawroty głowy, trudności w oddychaniu, zaczerwienienie twarzy lub bóle brzucha, należy KONIECZNIE udać się do najbliższego szpitala lub zadzwonić po pogotowie!

Pamiętajmy! Od szybkości naszej reakcji może zależeć życie osoby użądlonej, dlatego nie wolno bagatelizować sytuacji, nawet kiedy początkowe objawy nie wskazują na uczulenie.

Autor:

Anna Pająk

Komentarze do: Pierwsza pomoc po ukąszeniu szerszenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz