Szukaj

Pierwsza pomoc przy urazie oka

Podziel się
Komentarze0

Urazy oka są jednymi z najbardziej groźnych wypadków, bowiem każdy jest potencjalnie niebezpieczny i może uniemożliwić prawidłowe widzenie. W przypadku uszkodzenia oka lub powieki najważniejszą sprawą jest jak najszybsze działanie.

Pierwsza pomoc przy urazie oka

Skaleczenie oka lub powieki

W momencie gdy dojdzie do skaleczenia oka lub powieki najistotniejsze jest, aby nie uciskać oka oraz go nie pocierać. Jak najszybciej powinniśmy okryć oko czystym kompresem, może to być zarówno złożona czysta chusteczka, jak i jałowy gazik. Taki opatrunek warto umocnić bandażem. Zasłońmy także drugie oko w celu powstrzymania ruchów gałki ocznej. Następnie należy, jak najszybciej poszukać pomocy medycznej.

W przypadku uderzenia najlepiej na mniej więcej piętnaście minut przyłożyć do oka zimny kompres.

Ciało obce w oku

Postępowanie w przypadku, gdy w naszym w oku znajdzie się ciało obce zależy przede wszystkim od jego wielkości. Jeśli w naszej gałce ocznej utkwił duży przedmiot jak np. ołówek, powinniśmy, jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer 999 lub 112, bądź też poprosić kogoś z obecnych o przewiezienie nas do szpitala. W takiej sytuacji kategorycznie zabrania się ruszania przedmiotu tkwiącego w naszym oku, jedynie możemy dokonać starań, aby unieruchomić ciało obce.

W momencie gdy do oka wpadnie rzęsa lub pyłek najczęściej wystarczy zamrugać. Jednakże czasem musimy z białka lub spod powieki usunąć chociażby drobinki kurzu, a wtedy już mruganie okazuje się niewystarczające.


Pierwsze co w takiej sytuacji możemy zrobić to przepłukać oko. W tym celu możemy użyć jałowego roztworu soli fizjologicznej, którą możemy kupić praktycznie w każdej aptece lub czystej przegotowanej wody, schłodzonej do temperatury pokojowej. Aby nie zabrudzić oraz nie zatrzeć oka wodę najlepiej wlać do szklanki lub kieliszka aż po jego krawędź. Następnie powinniśmy pochylić mocno głowę i spróbować zanurzyć oko w wodzie i mrugać, aż do momentu, kiedy poczujemy, że udało nam się pozbyć ciała obcego z oka.


Tak samo jak w przypadku uszkodzenia oka lub powieki nie możemy stosować ucisku oraz pocierać oka. Nie usuwajmy ciała obcego palcami, wacikiem kosmetycznym, ani innymi przedmiotami, gdyż możemy nie tylko jeszcze bardziej zabrudzić oko, lecz także podrażnić jego delikatne tkanki.

Możemy także podjąć próbę usunięcia ciała obcego z oka za pomocą powieki. Trzymając za rzęsy, odciągamy delikatnie górną powiekę nieco w dół, ocierając ją o rzęsy dolnej powieki.

Nigdy nie należy usuwać samemu przedmiotów, które utkwiły w gałce ocznej, opiłków metalu oraz obcych ciał znajdujących się w barwnej części oka, czyli na tęczówce. W takich wypadkach bezzwłocznie należy osłonić oczy, tak jak w przypadku zranienia oka lub powieki i jak najszybciej poszukać pomocy medycznej. Tak samo należy postąpić jeżeli pomimo podjętych prób nie udało nam się usunąć ciała obcego z oka.

Substancja żrąca w oku

Najbardziej niebezpiecznymi urazami są uszkodzenia do których doszło w wyniku dostania się substancji chemicznej do oka. W takiej sytuacji jak najszybciej należy przepłukać oko dużą ilością zimnej, bieżącej wody.

Powinniśmy nachylić głowę z podrażnionym okiem do dołu, aby woda spływała na zewnątrz, tzn. od wewnętrznego kącika w stronę policzka. Płukanie powinno trwać około piętnastu minut. Należy pamiętać, aby za wszelką cenę starać się nie zamykać oka w którym znajduje się substancja chemiczna. Kiedy dojdziemy do wniosku, że substancja chemiczna została usunięta powinniśmy lekko osłonić oko czystym opatrunkiem. W przypadku oparzeń żrącymi substancjami istnieje groźne ryzyko utraty wzroku, dlatego też nawet po udzieleniu pierwszej pomocy powinniśmy udać się do szpitala lub wezwać pogotowie ratunkowe.

We wszystkich przypadkach w których dochodzi do urazu oka lub powieki bardzo ważne jest szybkie i właściwe udzielenie pierwszej pomocy, dzięki niej istnieją duże szanse, iż uda się uratować wzrok.

Komentarze do: Pierwsza pomoc przy urazie oka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz