Szukaj

Powieszenie, zadzierzgnięcie i zaciśnięcie gardła. Pierwsza pomoc

Podziel się
Komentarze0

Choć brzmi to jak scena rodem z kryminału, każdy może stać się świadkiem duszenia, powieszenia czy zadzierzgnięcia komuś gardła. Ważne, aby w porę zareagować i udzielić poszkodowanemu pomocy. Kilka podstawowych zasad wystarczy, aby ocalić istnienie ludzkie.

Powieszenie, zadzierzgnięcie i zaciśnięcie gardła. Pierwsza pomoc


Jak rozpoznać ofiarę podduszenia?

Na uduszenie narażeni są nie tylko samobójcy. Do odcięcia dopływu powietrza może też dość w przypadku zbyt ciasno zawiązanego krawata.  W obu przypadkach ofiara prawdopodobnie nadal będzie miała przedmioty zaciśnięte wokół szyi. Z kolei w obrębie gardła i karku osoby, która uległa duszeniu, widnieją charakterystyczne ciemnofioletowe ślady. Zazwyczaj na twarzy poszkodowanego można też zaobserwować wypieki, obrzmienie żył oraz wybroczyny.

Jak udzielić pomocy?

Podstawową czynnością jest niezwłoczne zawiadomienie służb medycznych dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Następnie należy przystąpić do próby przywrócenie krążenia i oddechu u poszkodowanego.

Nie zapominaj o własnym życiu i bezpieczeństwie. Sprawdź czy czynniki środowiskowe nie zagrażają twojemu zdrowiu. Następnie usuń przedmiot zaciskający szyję ofiary. Jeśli mimo wszystko próby spełzną na niczym, postaraj się chociaż poluzować krawat czy sznur, umożliwiając ponowny dopływ powietrza.

Sprawdź czy ofiara jest przytomna, lekko potrząsając jej ramionami i zadając pytanie „Czy mnie słyszysz?”. Obserwuj reakcję. Następnie odchyl głowę poszkodowanego do tyłu w celu udrożnienia dróg oddechowych. Przybliż swoją twarz tak, abyś słyszał i czuł na policzku jego oddech oraz sprawdź, czy porusza się jego klatka piersiowa. Prawidłowy oddech to 2-3 oddechy na 10 sekund. Na tętnicy szyjnej sprawdź puls poszkodowanego.


Jak ocenić funkcje życiowe ofiary?

Jeżeli ofiara jest przytomna i oddycha samodzielnie, ułóż ją w pozycji bocznej i zapewniaj komfort psychiczny do przyjazdu pogotowia. Aby ułożyć ratowanego w pozycji bocznej ustalonej, przewróć go na bok tak, aby jego noga znajdująca się bliżej ziemi była wyprostowana, a druga - zgięta w kolanie pod kątem prostym - oparta o podłoże. Następnie zegnij rękę bliższą ziemi pod kątem 90 stopni i ułóż tak, by dłoń leżała równolegle do głowy poszkodowanego. Drugą rękę podłóż pod jego policzek. Na koniec w celu udrożnienia dróg oddechowych odchyl głowę ofiary do tyłu i co 10 min kontroluj jej funkcje życiowe. W sytuacji, gdy ofiara jest nieprzytomna, lecz oddycha samodzielnie, podobnie jak w pierwszym przypadku ułóż ją w pozycji bocznej i czekaj na przyjazd karetki.

Jak przystąpić do reanimacji?

Jeżeli ratowany jest nieprzytomny i nie oddycha przystąp do wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Przed przystąpieniem do resuscytacji upewnij się, że poszkodowany leży na plecach. Następnie zatkaj nos ofiary i wtłocz dwie objętości powietrza do jego ust tak, aby za każdym razem jego klatka piersiowa uniosła się jak najwyżej do góry. Połóż na klatce piersiowej poszkodowanego dłonie jedna na drugiej i wykonaj 30 uciśnięć, z częstotliwością co najmniej jedno na sekundę. Celem działań jest obniżenie klatki na 5-6cm. Wykonuj te czynności na zmianę aż do przyjazdu pogotowia lub do przywrócenia czynności życiowych u ofiary.

Wypadek, próba samobójcza czy przykry incydent z udziałem osób trzecich – niezależnie od przyczyny podduszenia nie przechodź obojętnie obok poszkodowanego. Udzielenie pierwszej pomocy nic nie kosztuje, a może uczynić z ciebie prawdziwego bohatera!

Komentarze do: Powieszenie, zadzierzgnięcie i zaciśnięcie gardła. Pierwsza pomoc

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz