Szukaj

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy!

Podziel się
Komentarze0

8 września 2012 roku obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Jest to znakomita okazja, aby zarówno przypomnieć sobie jak udzielać pomocy ofiarom wypadków, jak i uświadomić sobie jej znaczenie.


Idąc do pracy, szkoły, czy też po prostu jadąc na wakacje możemy być świadkami wypadku, w którym poszkodowanym potrzebna będzie natychmiastowa pomoc. Dzięki naszej szybkiej reakcji możemy uratować komuś życie, dlatego też, tak ważna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.

Czym jest pierwsza pomoc?

Pierwsza pomoc jest podjęciem przez świadków, bądź też uczestników wypadku, prostych czynności medycznych, mających na celu ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Podtrzymywanie przy życiu poszkodowanego, aż do chwili przybycia lekarza lub karetki pogotowia jest głównym zadaniem osób podejmujących się udzielania pierwszej pomocy.

Co należy robić, gdy już zostaniemy świadkami wypadku?


Jeśli zostaniemy świadkami wypadku powinniśmy niezwłocznie udzielić pierwszej pomocy jego ofiarom. Na samym początku należy się upewnić czy zarówno ofiary, jak i inni świadkowie wydarzenia są bezpieczni. Następnie należy sprawdzić stan rannego lub chorego. Jeżeli reaguje na bodźce powinniśmy go zostawić w takiej pozycji w jakiej go zastaliśmy, o ile jest bezpieczna. Następnie należy wezwać specjalistyczną pomoc, dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Jeżeli ofiara wypadku nie wykazuje funkcji życiowych to bezzwłocznie powinniśmy rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy, prosząc wcześniej innych świadków o to, aby sami wezwali specjalistyczną pomoc.

Jak udzielać pierwszej pomocy?

Sposób udzielania pierwszej pomocy zależy przede wszystkim od zakresu obrażeń poszkodowanego. Jeżeli ofiara nie oddycha konieczne jest udrożnienie dróg oddechowych poprzez odchylenie głowy do tyłu i uniesienie żuchwy, następnie powinno się wykonać tzw. sztuczne oddychanie. Wykonując resuscytację należy wykonać 30 uciśnięć pośrodku klatki piersiowej i 2 wdechy, zatykając poszkodowanemu nos. Cykl należy kontynuować do momentu w którym poszkodowany zacznie oddychać, bądź też do przyjazdu ratownika medycznego.


W momencie, kiedy ofiara wypadku okazuje funkcje życiowe należy ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej, kładąc ją na jednym boku i umieszczając jedną rękę poszkodowanego pod jego twarzą, zaś drugą za plecami.

Jeżeli poszkodowany w wyniku wypadku doznał zranienia którejkolwiek z kończyn powinniśmy jak najszybciej dokonać próby zatamowania krwi. W przypadku niewielkiego krwawienia wystarczające jest uciśnięcie krwawiącego miejsca jałowym materiałem opatrunkowym, a następnie całość umocować bandażem. Jeśli rana jest rozległa i silnie krwawi niezbędne jest założenie opatrunku uciskowego. Opatrunek uciskowy stanowi kilka warstw jałowej gazy umocowanej opaską elastyczną, bądź też bandażem. W wypadku, gdy nie jesteśmy w stanie założyć opatrunku bezpośrednio na ranę możemy uciskać dłonią tętnicę doprowadzającą krew do miejsca uszkodzenia ciała. Udzielając pierwszej pomocy podczas otwartych ran musimy pamiętać o własnym bezpieczeństwie, dlatego też nigdy nie wykonujmy swoich działań bez rękawiczek ochronnych.


Dlaczego organizowanie Światowych Dni Pierwszej Pomocy jest tak ważne?


W Polsce co druga osoba nie zna zasad udzielania pierwszej pomocy. Natomiast Ci, którzy taką wiedzę posiadają często wolą biernie przyglądać się wypadkom, niż pomóc poszkodowanemu. Ludzie nie udzielają pomocy poszkodowanym, gdyż boją się przejęcia odpowiedzialności za czyjeś życie. Często obawiają się również, że ich umiejętności nie są wystarczające i mogą tylko zaszkodzić ofierze. Pomimo tego, że większość osób w Polsce przechodziło kurs pomocy przedmedycznej to tak naprawdę wiele z nich nie wie, jak należy postępować podczas wypadku. Wynika to przede wszystkim z tego, że większość społeczeństwa polskiego przechodziła przez takie szkolenie dawno i dzisiaj już nie wiele z niego pamięta. Dlatego też Światowe Dni Pierwszej Pomocy są znakomitą okazją dla przypomnienia, jak wyglądają zasady udzielania pierwszej pomocy. Poza tym mają one za zadanie przede wszystkim uświadomić społeczeństwom, jak ważne jest spieszenie poszkodowanym na ratunek. Czyjeś życie może znaleźć się w naszych rękach, a my udzielając natychmiastowej pierwszej pomocy możemy zapobiec nie tylko nieodwracalnemu niedotlenieniu mózgu, lecz nawet śmierci! Warto pamiętać, że udzielenie jakiejkolwiek pomocy, nawet niefachowej, jest dużo cenniejsze niż bierne przyglądanie się wypadkowi.

Udzielanie pierwszej pomocy jest nie tylko moralnym, ale również prawnym obowiązkiem każdego świadka zdarzenia. Za jej nieudzielenie w sytuacji, gdy jest to możliwe (bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu), grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności (art. 162. KK). Dlatego też 8 września postarajmy się przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy i nie bójmy się interweniować w razie potrzeby!

Komentarze do: Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz