Szukaj

Co łączy emeryturę z chorobą Alzheimera?

Podziel się
Komentarze0

Pracownicy, którzy opóźniają swoje przejście na emeryturę, są mniej narażeni na rozwój choroby Alzheimera i innych form demencji starczej. Pokazuje to najnowsze badanie, które objęło obserwacją ponad pół miliona europejskich emerytów. Podczas analiz, pod uwagę wzięto zapisy z ubezpieczeń zdrowotnych byłych pracowników we Francji. Stwierdzono, że ryzyko zachorowania na Alzheimera spadało z każdym dodatkowym rokiem pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego.Carole Dufouil, dyrektor ds. badań w INSERM (francuskiej agencji rządowej), powiedziała, iż badania pokazują silne dowody na znaczny spadek ryzyka demencji, jaka rozwija się z wiekiem.

Instytut INSERM zaprezentował swoje wyniki na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera w Bostonie. Potwierdzono, że u pracowników, którzy przeszli na emeryturę później, w wieku 65 lat, stwierdzono o 14% mniejsze ryzyko zachorowania, niż u tych, którzy kończyli swoją karierę zawodową w wieku 60 lat.

Zobacz również:Badania wykazały, że każdy dodatkowy rok pracy dla danego pracownika oznaczał większe szanse na opóźnienia rozwoju choroby Alzheimera, najczęstszej formy demencji.

Nauka zdaje się utrwalać przekonanie, że aktywność fizyczna i intelektualna pomagają obniżyć ryzyko zachorowań na choroby związane z podeszłym wiekiem i ryzyko pogorszenia się stanu psychicznego. Mimo to, faktyczna i pewna możliwość obniżenia ryzyka zachorowania pozostaje nieznana.

Naukowcy podkreślają, iż konieczne są dalsze badania. To one będą w stanie określić, jakie zmiany w mózgu rzeczywiście mają miejsce, i jak sprawić, by opóźnić proces rozwoju ewentualnej choroby.

Choroba Alzheimera jest szóstą główną przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z informacją podaną na stronie internetowej Alzheimer’s Association. Około 5,2 mln Amerykanów żyje z chorobą, w tym u 5 mln osób potwierdzono diagnozę, a 200 tysięcy ludzi cierpi na początkową postać choroby.

Komentarze do: Co łączy emeryturę z chorobą Alzheimera?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz