Szukaj

Co łączy emeryturę z chorobą Alzheimera?

Podziel się
Komentarze0

Pracownicy, którzy opóźniają swoje przejście na emeryturę, są mniej narażeni na rozwój choroby Alzheimera i innych form demencji starczej. Pokazuje to najnowsze badanie, które objęło obserwacją ponad pół miliona europejskich emerytów. Podczas analiz, pod uwagę wzięto zapisy z ubezpieczeń zdrowotnych byłych pracowników we Francji. Stwierdzono, że ryzyko zachorowania na Alzheimera spadało z każdym dodatkowym rokiem pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego.Carole Dufouil, dyrektor ds. badań w INSERM (francuskiej agencji rządowej), powiedziała, iż badania pokazują silne dowody na znaczny spadek ryzyka demencji, jaka rozwija się z wiekiem.

Instytut INSERM zaprezentował swoje wyniki na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera w Bostonie. Potwierdzono, że u pracowników, którzy przeszli na emeryturę później, w wieku 65 lat, stwierdzono o 14% mniejsze ryzyko zachorowania, niż u tych, którzy kończyli swoją karierę zawodową w wieku 60 lat.


Badania wykazały, że każdy dodatkowy rok pracy dla danego pracownika oznaczał większe szanse na opóźnienia rozwoju choroby Alzheimera, najczęstszej formy demencji.

Nauka zdaje się utrwalać przekonanie, że aktywność fizyczna i intelektualna pomagają obniżyć ryzyko zachorowań na choroby związane z podeszłym wiekiem i ryzyko pogorszenia się stanu psychicznego. Mimo to, faktyczna i pewna możliwość obniżenia ryzyka zachorowania pozostaje nieznana.

Naukowcy podkreślają, iż konieczne są dalsze badania. To one będą w stanie określić, jakie zmiany w mózgu rzeczywiście mają miejsce, i jak sprawić, by opóźnić proces rozwoju ewentualnej choroby.

Choroba Alzheimera jest szóstą główną przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z informacją podaną na stronie internetowej Alzheimer’s Association. Około 5,2 mln Amerykanów żyje z chorobą, w tym u 5 mln osób potwierdzono diagnozę, a 200 tysięcy ludzi cierpi na początkową postać choroby.

Komentarze do: Co łączy emeryturę z chorobą Alzheimera?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz